Specyfika pracy, która uzasadnia parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika, nie stanowi uzasadnienia dla uznania, że samochód ten jest wykorzystywany wyłącznie dla celów służbowych i możliwe jest pełne odliczenie VAT.
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 30 sierpnia 2023 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.465.2023.2.ICZ.
Sytuacja Podatnika
Spółka prowadzi działalność w zakresie usług budowlano-montażowych na obiektach przemysłowych. W ramach świadczonych usług spółka wykorzystuje samochód dostawczy, który został zgłoszony jako wykorzystywany jedynie na potrzeby działalności na druku VAT-26. Spółka odlicza 100% VAT naliczonego od poniesionych wydatków dotyczących tego pojazdu. Został również wprowadzony regulamin w firmie, regulujący korzystanie z tego samochodu.
Spółka w ramach prowadzonej działalności świadczy różnego rodzaju usługi montażowe i budowlane, do których pracownicy wykorzystują wyżej wymieniony samochód, zabierając w nim komplet potrzebnych narzędzi i materiałów Niektóre usługi serwisowe świadczone są całodobowo. Pracownik wykonujący te usługi ma miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy. Spółka chciałaby parkować samochód pod domem pracownika.
Stanowisko Dyrektora
Zdaniem Dyrektora wykorzystywanie samochodu służbowego w celu dojazdów do pracy pracownika, nawet pracownika ekipy serwisowej, wyklucza uznanie go za używany jedynie do celów działalności gospodarczej pracodawcy, gdyż obowiązkiem pracownika jest stawienie się do pracy we własnym zakresie. Jeżeli jednak pracodawca dobrowolnie ułatwia dojazd do miejsca pracy, poprzez przekaz...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.