Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

10 lipca 2018

Odliczenie VAT przez Miasto od budowy "ścieżki zmysłów" przy przedszkolu

0 1008

Miasto nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę "ścieżki zmysłów", gdyż czynność ta nie ma związku z działalnością opodatkowaną.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.377.2018.1.MC

Sytuacja Podatnika

Miasto wspólnie z Przedszkolem Samorządowym przygotowuje wniosek w ramach konkursu na zadanie z zakresu edukacji ekologicznej organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach zadania Przedszkole chce dokonać zakupu materiałów i zorganizować ścieżkę zmysłów dla przedszkolaków (będzie ona wykonana z różnego rodzaju materiałów takich jak: kamienie, szyszki, kora, żwirek, piasek i różnego rodzaju podłoża). W ramach zadania planuje się również zakup tablic dźwiękowych do zamontowania w ogrodzie oraz tropy zwierząt do ogrodu. Faktury VAT dokumentujące wydatki dotyczące opisanego zadania będą zawierały dane nabywcy, tj. Miasta, a odbiorcą będzie Jednostka.

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w odniesieniu do wydatków w ramach realizowanego konkursu, dla którego Miasto wraz z Przedszkolem Samorządowym będzie występowało z wnioskiem o dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Sytuacja Podatnika

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.