Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 lutego 2015

Ponownie wszczęta egzekucja do zaległości VAT bez upomnienia

0 878

Ponownie wszczęta egzekucja do zaległości VAT bez upomnienia Wskutek braku majątku urząd umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone z tytułu zaległości VAT. Po roku od umorzenia egzekucji urząd zajął moje konto bankowe i wcześniej mnie zawiadomił, że będzie prowadził egzekucję. Egzekucja może być prowadzona bez uprzedniego wezwania do zapłaty?

ODPOWIEDŹ

Przed przystąpieniem do ponownej egzekucji zaległości z tytułu VAT urząd nie ma obowiązku wysyłania upomnienia do Podatnika. Jedynym warunkiem do ponownego dochodzenia zaległości w drodze egzekucji administracyjnej, jest ujawnienie majątku lub źródła dochodu Podatnika, z którego można prowadzić skuteczną egzekucję.

UZASADNIENIE

Przystąpienie do ponownej egzekucji zaległości VAT wiąże się ściśle z wcześniejszym umorzeniem postępowania egzekucyjnego. Jak wynika z art.59 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U, z 2014 roku, poz. 1619) (zwana u.p.e.a.) umorzenie może nastąpić w związku z wystąpieniem pewnych zdarzeń tj. jeżeli obowiązek został wykonany przed wszczęciem postępowania; jeżeli obowiązek nie jest wymagalny, został umorzony lub wygasł z innego powodu albo jeżeli obowiązek nie istniał; jeżeli egzekwowany obowiązek został określony niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z decyzji organu administracyjnego, orzeczenia sądowego albo bezpośrednio z przepisu prawa; gdy zachodzi błąd co do osoby zobowiązanego lub gdy egzekucja nie może być prowadzona ze względu na osobę zobowiązanego; jeżeli obowiązek o charakterze niepieniężnym okazał się niewykonalny; w przypadku śmierci zobowiązanego, gdy obowiązek jest ściśle związany z osobą zmarłego; jeżeli egzekucja administracyjna lub zastosowany środek egzekucyjny są niedopuszczalne albo zobowiązanemu nie doręczono upomnienia, mimo iż obowiązek taki ciążył na wierzycielu; jeżeli postępowanie egzekucyjne zawieszone na żądanie wierzyciela nie zostało podjęte przed upływem 12 miesięcy od dnia zgłoszenia tego żądania; na żądanie wierzyciela; w innych przypadkach przewidzianych w ustawach.

Ponadto postępowanie egzekucyjne może być umorzone w przypadku stwierdzenia, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym należności pieniężnej nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne, czyli w sytuacji stwierdzenia bezskuteczności egzekucji, w myśl art. 59 § 2 u.p.e.a....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.