Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o wyjaśnienie na czym polega planowane w “Polskim Ładzie” porozumienie inwestycyjne i jakich przedsięborców będzie dotyczyło.

Odpowiedź

Ustawodawca w ramach programu “Polski Ład” wprowadza w Ordynacji podatkowej przepisy umożliwiające zawarcie, między inwestorem a organem podatkowym, umowy w sprawie skutków podatkowych planowanej inwestycji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Uzasadnienie

Obszerne regulacje w zakresie porozumienia inwestycyjnego zawiera nowy DZIAŁ IIC Ordynacji podatkowej nazwany „Porozumienie inwestycyjne” (art. 7 ustawy z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw).

Legalna definicja PI jest zawarta w art. 20zs § 1. Porozumienie inwestycyjne ma być umową w sprawie skutków podatkowych inwestycji planowanej lub rozpoczętej na terytorium RP, zawieraną na wniosek inwestora między nim i właściwym organem podatkowym, ewentualnie na wniosek dwóch lub więcej inwestorów
- między nimi i tym organem.

Przez inwestycję rozumie się nową inwestycję w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), której wartość wynosi co najmniej 50.000.000 zł, przy czym wartość inwestycji wyrażonej w walucie obcej ustala się z uwzględnieniem kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca złożenia wniosku o zawarcie porozumienia inwestycyjnego (art. 20zs § 4). W pierwszych trzech latach obowiązywania PI ta wartość została podwyższona do 100.000.000 złotych (art. 78).

Porozumienie inwestycyjne jest kierowane zarówno do inwestorów będących rezydentami RP jak i podmiotami zagranicznymi i ma być dla inwestora (podatnika lub potencjalnego podatnika) narzędziem określającym skutki podatkowe inwestycji w sposób maksymalnie kompleksowy.

Ministerstwo Finansów będzie wydawać strategicznym inwestorom jedną opinię o wszystkich skutkach podatkowych planowanej inwestycji. Bowiem obecnie, aby zgromadzić wiedzę na temat podatkowych skutków planowanej inwestycji, inwestor musi wnioskować o kilka rodzajów interpretacji podatkowych wydawanych przez różne organy. Podatkowe konsekwencje dużych inwestycji dotyczą PIT, CIT, VAT, akcyzy, niejednokrotnie również podatku od nieruchomości czy cła. Każdy podatek to oddzielna interpretacja, inny organ. Porozumienie obejmować będzie nie tylko interpretację indywidualną, ale także ekwiwalent wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, opinii zabezpieczającej i uprzedniego porozumienia cenowego. Po zawarciu umowy z inwestorem, będzie obowiązywała przez 5 lat od daty jej wydania. Możliwa będzie renegocjacja treści skutkująca zmianami w porozumieniu, w tym przedłużeniem okresu jego obowiązywania.

Porozumienie inwestycyjne ma mieć formę umowy zawieranej pomiędzy Ministerstwem Finansów a inwestorem, czyli podmiotem, który planuje lub rozpoczął inwestycję na terytorium Polski o wartości co najmniej 100 mln złotych (50 mln złotych od 2025 roku).

 

Ważne: Istotą PI jest pewność inwestora co do skutków podatkowych planowanej inwestycji i jakie będzie zachowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.