Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

4 czerwca 2018

Prawo do odliczenia przez Gminę VAT od budowy sieci kanalizacyjnej

0 992

Jeśli po wybudowaniu sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągu Gmina będzie pobierać opłaty z tytułu dostawy wody i odprowadzania ścieków to ma przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tą inwestycją.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 maja 2018 roku nr 0113-KDIPT1-2.4012.196.2018.2.JSZ

Sytuacja Podatnika

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego złożyła wniosek o udzielenie dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki, zadania inwestycyjnego pn. „Gospodarka wodno-ściekowa”. W ramach realizowanego projektu zostanie wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej wraz z przykanalikami oraz wymieniona sieć wodociągowa z przyłączami. W celu realizacji powyższego zadania Gmina wyłoni wykonawcę i będzie ponosiła wydatki za wykonanie zadania na podstawie faktur wystawionych w 2018 r. Faktury dokumentujące wydatki związane z planowaną realizacją ww. zadania będą wystawiane na Gminę. Ponadto Gmina nie zamierza przekazać wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej i wymienionego wodociągu innemu podmiotowi.

Po wybudowaniu sieci kanalizacji sanitarnej oraz po wybudowaniu wodociągu, Gmina będzie pobierać opłaty z tytułu dostawy wody i odprowadzania ścieków.

Czy w związku z planowaną realizacją zadania dotyczącego budowy sieci kanalizacyjnej i wymiany wodociągu Gmina ma możliwość prawną odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług VAT i ubiegać się o jego zwrot?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z art. 87 ust. 1 ustawy wynika, że w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione okre...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.