Firma zaimportowała towary z Wietnamu na zasadach DDP, zapłaciła VAT od dokumentów SAD. Część tych towarów zostanie zwrócona i firma otrzyma korektę od sprzedawcy na towar. Urząd odmawia skorygowania odprawy celnej. Jak należy to przeprowadzić aby skorygować VAT?
Odpowiedź
W związku ze zwrotem części zaimportowanego towaru podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.
Uzasadnienie
Z importem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy następuje przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium UE (art.2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług). W myśl art. 33 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art.17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b. Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art. 33a-33c.
Może się zdarzyć, że importer dokona zwrotu części zakupionego i oclonego towaru, a kontrahent wystawi fakturę korygującą na potwierdzenie tego zdarzenia. Wystawienie faktury korygującej przez kontrahenta z kraju trzeciego, która spowoduje zmianę wysokości pobranego podatku przez urząd właściwy dla cła, wynikającego ze zgłoszenia, nie będzie podstawą do dokonania korekty VAT naliczonego. Niestety taka faktura korygująca w imporcie towarów, nie daje podatnikowi prawa do skorygowania podatku VAT zapłaconego od danej transakcji.
Podstawą odliczenia podatku naliczonego jest, co do zasady, dokument celny, a nie faktura / faktura korygująca wyst...