Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

30 września 2018

Rozliczenie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju po przekroczeniu limitu w danym państwie unijnym

0 848

Jestem czynnym podatnikiem VAT i zajmuję się sprzedażą wysyłkową towarów z terytorium kraju do innych krajów unijnych. Zazwyczaj moimi klientami są osoby fizyczne, które kupują te towary. Z terytorium Polski wraz z odpowiednią stawką dla towaru sprzedaję je i rozliczam w deklaracji VAT-7. Obecnie mam dostawę partii w ilości hurtowej dla osoby fizycznej i ta dostawa spowoduje, że przekroczę limit, który obowiązuje we Włoszech. Jakie mam obowiązki, czy nadal to rozliczam w VAT-7, czy muszę zgłosić do US, jakie są terminy?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji przekroczenia kwoty limitu sprzedaży ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych towarów, sprzedaż wysyłkowa podlega opodatkowaniu w kraju przeznaczenia – we Włoszech, począwszy od sprzedaży którą przekroczono limit. Sprzedaży tej nie wykazuje się w deklaracji VAT-7. Przepisy krajowe nie określają obowiązku zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług definiują sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju, jako dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:

  • a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

  • b) innego niż wymieniony w lit. a  podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Ważne: Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju będzie spełniona, jeżeli sprzedawca ma status podatnika VAT czynnego i sprzedaje te towary do kraju nabywcy, który z kolei nie ma obowiązku rozliczenia takiej transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się, co do zasady, za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Jednak do momentu przekroczenia, ustalonej przez dane państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych towarów, kwoty limitu sprzedaży bez podatku, w danym roku, sprzedaż wysyłkowa zostaje uznana za dokonaną na terytorium kraju. Zasada ta ma zastosowanie pod warunkiem, że w roku p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.