Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Temat tygodnia , Otwarty dostęp

11 października 2021

Skutki w VAT wycofania samochodu ze środków trwałych na cele prywatne

0 356

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą KPIR + VAT. W czerwcu 2017 zakupił samochód osobowy na firmę gdzie odliczył 50% VAT-u o wartości 49 535,70 zł. Obecnie 1.09.2021 wycofuje samochód ze środków trwałych na cele prywatne. Czy w związku z tym ma dokonać korektę VAT-u ponieważ samochód jest mniej niż 5 lat w firmie? Jeśli tak to czy tylko 50% wartości VAT-u czy 100% . W której pozycji należy wykazać tę korektę w deklaracji VAT i czy wprowadzamy taką pozycję dokumentem wewnętrznym?

Wycofanie samochodu z działalności i przekazanie na cele prywatne jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, a w zwiazku z tym Czytelnik  uprawniony jest do zwiększenia kwoty VAT do odliczenia za pozostały okres korekty. 

POLECAMY

Uzasadnienie
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą wykonywaniu czynności opodatkowanych.
Przez dostawę towarów, zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Sprawdź