Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI

14 maja 2021

Wyrok TSUE w sprawie stawki VAT przy sprzedaży posiłków na wynos

0 848

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C-703/19 z 22 kwietnia 2021 roku uznał, że stosowanie obniżonej stawki VAT (5%) dla sprzedaży w lokach gastronomicznych dań na wynos jest możliwe, w przypadkach gdy klienci nie zamierzają korzystać z udostępnionej przez lokal infrastruktury.

Sprawa dotyczyła rozpoznawalnego w branży fastfood podatnika, który prowadzi sprzedaż posiłków i dań - m.in. kanapki, sałatki, frytki, lody, koktajle mleczne czy soki owocowe. Produkty te są podawane na tacy, z którą klient otrzymuje jednorazowe serwetki, a do niektórych produktów dodawane są np. plastikowe sztućce. Posiłki i dania są przygotowywane na miejscu z półproduktów i są serwowane na ciepło lub zimno w postaci gotowej do spożycia w lokalu lub na wynos.

POLECAMY

Organy podatkowe, po kontroli podatkowej stwierdziły, że podatnik nie prowadzi sprzedaży gotowych dań podlegających stawce VAT w wysokości 5%, a świadczy usługi związanych z wyżywieniem, opodatkowanych stawką VAT 8%. Spór w tej sprawił trafił do NSA, który skierował ją do TSUE. 

TSUE wydał wyrok, w którym stwierdził, że pojęcie „usług restauracyjnych i cateringowych” obejmuje dostarczanie żywności wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi, mającymi na celu umożliwienie natychmiastowego spożycia tej żywności przez klienta. Jeśli zatem klient korzysta z udostępnionej przez podatnika infrastruktury umożliwiającej konsumpcję posiłków na miejscu (mowa o korzystaniu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Sprawdź