Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

1 stycznia 2018

Zajęcie zabezpieczające przerywa bieg terminu przedawnienia podatku

0 928

Urząd skarbowy prowadził zabezpieczenie na moim majątku, w związku z tym, że w trakcie kontroli dopatrzono się błędnego rozliczania VAT za kilka miesięcy roku 2011. W 2013 roku zabezpieczono rachunek bankowy, na którym nie było i nie ma żadnych wpływów. Od 2016 roku prowadzona jest egzekucja, a że nie posiadam żadnego majątku, to egzekucja jest bezskuteczna. Uważam, że VAT za 2011 rok jest już dawno przedawniony, a urząd nadal prowadzi egzekucję do należności VAT z 2011 roku - czy istnieje takie prawo, żeby prowadzić egzekucję do przedawnionego podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Przedawnienie powoduje wygaśnięcie zobowiązań podatkowych, a tym samym nie można egzekwować zobowiązań które wygasły.

W opisanym przypadku zobowiązania z tytułu VAT za 2011 rok nie uległy przedawnieniu, ponieważ bieg terminu przedawnienia został przerwany przez zastosowanie środka egzekucyjnego – zajęcie rachunku bankowego, o którym Podatnik został zawiadomiony. Zatem egzekwowane są zobowiązania, które nie uległy przedawnieniu.

UZASADNIENIE

Organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia należności pieniężnej lub wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, jeżeli brak zabezpieczenia mógłby utrudnić lub udaremnić egzekucję, w szczególności jeżeli stwierdzono:

  • brak płynności finansowej zobowiązanego,

  • unikanie wykonania przez zobowiązanego obowiązku przez nieujawnianie zobowiązań powstających z mocy prawa lub nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych,

  • dokonywanie przez zobowiązanego wyprzedaży majątku,

  • niezłożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 39 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, mimo wezwania do jego złożenia albo niewykazanie w złożonym oświadczeniu wszystkich rzeczy lub praw podlegających ujawnieniu.

Organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia min. na wniosek wierzyciela i na podstawie wydanego przez niego zarządzenia zabezpieczenia.

Organ egzekucyjny dokonuje zabezpieczenia należności pieniężnej przez:

  1. zajęcie pieniędzy, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunków bankowych, innych wierzytelności i praw majątkowych lub ruchomości;

  2. obciążenie nieruchomości zobowiązanego hipoteką przymusową, w tym przez złożenie dokumentów do zbioru dokumentów w przypadku nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej;

  3. obciążenie statku morskiego lub statku morskiego w budowie zastawem wpisanym do rejestru okrętowego (hipoteka morska przymusowa);

  4. ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej albo której księga wieczysta zginęła lub uległa zniszczeniu;

  5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego

Zajęcie zabezpieczające przekształca się w zajęcie egzekucyjne min. z dniem wystawienia tytułu wykonawczego, pod warunkiem że nastąpiło nie później niż przed upływem 2 miesięcy od dnia doręczenia ostatecznej decyzji lub innego orzeczenia podlegającego wykonaniu w sprawie, w której dokonano zabezpieczenia, bądź doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. W dniu przekształcenia się zajęcia, o którym mowa wyżej, powstają skutki związane z zastosowaniem środka egzekucyjnego.

W przedstawionej sprawie w toku zabezpieczenia dokonano zajęcia zabezpieczającego rachunku bankowego. Z chwilą wystawienia tytułu wykonawczego doszło do przekształcenia zabezpieczenia w egzekucję, a tym samym zabezpieczenie rachunku bankowego stało się tożsame z zastosowaniem środka egzekucyjnego. Zatem przerwało bieg terminu przedawnienia.

Ustawodawca w przepisach ujął zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony, do przerwania biegu terminu przedawnienia, zatem fakt, ze nie było i nadal nie ma środków na zajętym rachunku bankowym nie ma znaczenia w kwestii przerwania biegu terminu przedawnienia.

Zgodnie bowiem z art. 70 §1 ustawy Ordynacja podatkowa, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

§ 2. Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

  1. od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej;

  2. od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.

§ 3. Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.

§ 3a. Jeżeli ogłoszenie upadłości...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.