Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 lutego 2015

Zakup i sprzedaż towaru w Niemczech dla kontrahenta z Niemiec

0 2146

Nasza firma  zakupiła towar od niemieckiej firmy, towar ten nie przyjechał do Polski, ponieważ pozostał bezpośrednio przewieziony do odbiorcy na terenie Niemiec. Za zakupiony towar otrzymaliśmy fakturę z niemieckim 19% VAT. Co należy zrobić z tą transakcją, skoro nie jesteśmy zarejestrowani na VAT w Niemczech. Czy możemy odzyskać  zapłacony niemiecki podatek VAT?  Jak powinniśmy wystawić fakturę na odbiorcę z Niemiec? (VAT-REF; otrzymałam odpowiedź, że nie zwrócą mi VAT).

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 5. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

  2. eksport towarów;

  3. import towarów na terytorium kraju;

  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.    

Z opisu sytuacji wynika, że zakupione w Niemczech przez Czytelnika, polskiego podatnika, towary nie opuściły terytorium Niemiec, dlatego też niemiecki dostawca prawidłowo opodatkował je krajową stawką podatku VAT, gdyż nie wystąpiła u niego transakcja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W następnej kolejności polski podatnik dokonał dostawy tych towarów do odbiorcy z Niemiec, co powoduje, że transakcja ta  nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, gdyż zgodnie z w/cyt. art. 5 ust. 1 nie zaistniała żadna z wymienionych w tym przepisie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w kraju.

Z kolei z treści art. 22. ust.1 pkt 1 UPTiU wynika, że miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stąd też, ponieważ dostawa towarów dokonana przez polskiego podatnika ma miejsce na terytorium Niemiec, należy ją opodatkować zgodnie z obowiązującymi tam przepisami. Ponieważ polski podatnik nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku VAT w Niemczech, to podmiotem zobligowanym do rozliczenia podatku VAT należnego od tej dostawy na zasadzie  mechanizmu „odwrotnego obciążenia” jest niemiecki odbiorca (zakładam, że jest on zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej oraz zarejestrowanym na terytorium Niemiec podatnikiem VAT UE, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. B UPTiU).

Z analogii zapisów art. 17 ust. 1 pkt.5 UPTiU wynika bowiem, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: nabywające towary, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku dostawy towarów innych niż gaz w systemie gazowym, energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4 (jako podatnik VAT czynny lub zwolniony)

b) nabywcą jest:

  • w przypadku nabycia gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodnic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.