Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem emerytem. 10 sierpnia 2023 r. kupiłem w niemieckim komisie używany samochód osobowy – Toyotę AYGO. Auto było uszkodzone (wgnieciony bagażnik i tylne drzwi). Umowę podpisałem z osobą fizyczną z Niemiec. Samochód przywiózł mi bratanek, który pracuje w tym komisie jako mechanik. Ja nie mogłem jechać. Zapłaciłem akcyzę i zarejestrowałem samochód. Naprawiłem samochód we własnym zakresie. Otrzymałem dziś pismo z urzędu skarbowego, z którego wynika, że trwają czynności sprawdzające w sprawie podatku od nowego środka transportu. Proszę o wyjaśnienie tej sytuacji. O jaki podatek chodzi? Z umowy wynika, że data pierwszej rejestracji to 12 grudnia 2022 r., samochód miał na liczniku 4600 km, pojemność 998 cm3 i był uszkodzony, więc nie jest nowy.

Odpowiedź

W myśl art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT samochód ten jest nowym środkiem transportu (przejechał nie więcej niż 6000 km). W konsekwencji miał Pan obowiązek złożyć deklarację VAT-10 (deklarację dla podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu) oraz wpłacić podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu według stawki 23%.

Uzasadnienie

W Pana przypadku należy przeanalizować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym w 2023 r., bowiem do transakcji zakupu doszło w tamtym roku. 
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 9 ust. 1–3 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    – z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:

  1. nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,
  2. dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2
    – jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

Zgodnie z art. 2 pkt 10 lit. a ustawy o VAT, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o nowych środkach transportu – rozumie się przez to przeznaczone do transportu osób lub towarów: pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm3 lub o mocy większej niż 7,2 kW, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.
Przepisy ustawy o VAT w sposób szczególny traktują nabycie nowych środków transportu z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. W wypadku gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu, transakcję taką traktuje się jak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów także wtedy, gdy nabywcą i dokonującym dostawy jest podmiot inny niż podatnik podatku od towarów i usług, podatnik podatku od wartości dodanej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem. Oznacza to, że w wypadku nabycia i przemieszczenia na terytorium Polski nowego środka transportu, podatnikiem (czyli osobą obowiązaną do uiszczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia) jest także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Bowiem art. 9 ust. 1, ust. 3 nadają status podatnika tego podatku każdemu, kto nabywa wewnątrzwspólnotowo nowy środek transportu. Sprowadzenie nowego środka transportu z innego państwa członkowskiego zawsze jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, niezależnie od statusu osoby sprowadzającej pojazd. A jeśli transakcja wykonywana jest w ramach WNT, to nabywca jako kupujący ma obowiązek wykazać VAT należny.
Jak wynika z pytania, podpisał Pan umowę z osobą fiz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.