Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

13 czerwca 2014

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w przypadku prowadzenia egzekucji dla dwóch lub więcej wierzycieli

0 904

Urząd prowadzi egzekucję z tytułu zaległości VAT i zobowiązań na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Staram się o raty w Urzędzie Skarbowym i w ZUS. Chciałbym zawiesić egzekucję do czasu rozłożenia na raty tych zaległości. Czy podanie do naczelnika urzędu skarbowego wystarczy, czy powinienem też wystąpić do ZUS?

ODPOWIEDŹ

W przypadku zawieszenia postępowania egzekucyjnego do czasu rozłożenia zaległości na raty należałoby złożyć odrębne podania do wszystkich wierzycieli. W opisywanej sytuacji wierzycielem jest naczelnik urzędu skarbowego oraz dyrektor zakładu ubezpieczeń społecznych. Po otrzymaniu podania wierzyciel swoje stanowisko wraz z wnioskiem Strony o zawieszenie, przekaże do organu egzekucyjnego, który to na podstawie zgromadzonych dokumentów wyda postanowienie w sprawie zawieszenia.

Należy zauważyć, iż wniesienie podania bezpośrednio do organu egzekucyjnego w sprawie kiedy niezbędna jest wypowiedź kilku organów, będzie skutkowało tym, że naczelnik urzędu skarbowego rozpozna sprawy należące tylko do jego właściwości. Równocześnie zawiadomi wnoszącego podanie, że w sprawach innych powinien wnieść odrębne podanie do właściwego organu.

UZASADNIENIE

Przesłanki dotyczące zawieszenia postępowania ustawodawca zawarł w art. 56 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tak więc postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu w całości lub w części:

1) w razie wstrzymania wykonania, odroczenia terminu wykonania obowiązku albo rozłożenia na raty spłat należności pieniężnej;2) w razie śmierci zobowiązanego, jeżeli obowiązek nie jest ściśle związany z osobą zmarłego;3) w razie utraty przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i braku jego przedstawiciela ustawowego;4) na żądanie wierzyciela;5) w innych przypadkach przewidzianych w ustawach.

W wypadku opisywanym przez Czytelnika mamy do czynienia z oczekiwaniem na wydanie decyzji ratalnej. Zdarzenie, to nie mieści się w kat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.