Zmiany w zakresie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących od 2015 roku

AKTUALNOŚCI KASY REJESTRUJĄCE

Z uwagi na kończący się 31 grudnia 2014 roku okres obowiązywania obecnego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, Ministerstwo Finansów przygotowało nowy projekt na lata 2015 - 2016.

Z projektu wynika, iż zakres zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zostanie utrzymany na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20.000 zł.

Najważniejsze zmiany dotyczą:

  1. wyłączenia z ww. obrotu dostawy nieruchomości oraz dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

  2. objęcie obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, bez względu na poziom osiąganych obrotów:

  • usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

  • usługi w zakresie wymiany opon lub kół,

  • usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

  • usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

  • usługi prawne (w tym w zakresie doradztwa podatkowego), z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P,

  • usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,

  • usługi gastronomiczne, z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów oraz w sposób określony w pozycji 43 załącznika do projektu rozporządzenia,

  • dostawy perfum i wód toaletowych, z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów - z wyjątkiem dostawy, o której mowa w lit. b-1, będącej dostawą towarów, o której mowa w pozycji 33 załącznika do projektu rozporządzenia.

W przypadku wyżej wskazanych usług i dostawy towarów, przewidziano okres "dostosowawczy" na zainstalowanie kasy rejestrującej dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą po 31 grudnia 2014 roku - dwa miesiące po miesiącu, w którym podatnik rozpoczął wykonywanie przedmiotowych czynności.

W uzasadnieniu Ministerstwa Finansów do zmian w rozporządzeniu czytamy, iż "projektowane rozporządzenie ma na celu wprowadzenie przede wszystkim rozwiązań powodujących uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zapobieganie unikaniu opodatkowania i zaniżania obrotów".

Przypisy