Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , KASY REJESTRUJĄCE

1 października 2017

Zwrot części zaliczki zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej

0 875

Klient po wpłaceniu zaliczki zrezygnował z przyjazdu do ośrodka wypoczynkowego (VAT rozliczono w miesiącu zaliczki na podstawie raportu fiskalnego). Część z zamówionego terminu udało się sprzedać innemu klientowi. Resztę zwrócono. Jak rozliczyć zwrot części zaliczki? 

ODPOWIEDŹ

Po zatwierdzeniu wpłaty zaliczki na kasie nie można już dokonać korekty zaewidencjonowanego obrotu, zwrot pieniędzy ujmuje się w odrębnej ewidencji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.29a ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest (z pewnymi wyjątkami) wszystko co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Zasady ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych wynikają z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Stosownie do § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia, podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję każdej sprzedaży przy użyciu kasy, a zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 są zobowiązani do wydania kupującemu, bez jego żądania, paragonu fiskalnego.

Paragonem fiskalnym jest wydrukowany przez kasę dla klienta w momencie sprzedaży dokument, potwierdzający dokonaną transakcję sprzedaży (§ 2 ust. 12 rozporządzenia). Każda kasa zawiera tzw. pamięć fiskalną, czyli urządzenie zawierające elektroniczny nośnik danych, umożliwiające jednokrotny, niezmienialny ich zapis kontrolowany przez program pracy kasy. Dane te można wielokrotnie odczytywać ale nie można ich usunąć bez zniszczenia urządzenia.

Z uwagi na tę cechę kasy nie ma możliwości usunięcia z niej transakcji, które faktycznie nie doszły do skutku. Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości skorygowania sprzedaży i podatku należnego zaewidencjonowanego za pomocą kasy rejestrującej (tak jak jest to w przypadku faktur VAT). 

Zatem aby skutecznie dokonać korekty obrotu i kwot podatku należnego, zapisy powinny zostać uwidocznione w odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji korekt, z której musi dokładnie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego przypisana do konkretnego paragonu. Ewidencja taka nie ma określonego wzoru, ale wskazane jest, aby zawierała co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a zapisy w niej widniejące pozwalały na określenie której sprzedaży dotyczyła, kwoty obrotu i podatku należnego (§ 3 ust. 4 w/w rozporządzenia).

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.