Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 16, 2013

Aparatura do zabiegów medycyny estetycznej a stawka VAT

0 998

Dostawa aparatury do zabiegów medycyny estetycznej, stanowiącej wyrób medyczny, podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2013 roku nr ITPP2/443-39/13/EK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która sprzedaje w Polsce aparaturę znajdującą zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Sprzedawane urządzenia są produkowane we Włoszech w firmie która posiada certyfikat medyczny. Spółka jest wyłącznym przedstawicielem ww. włoskiej firmy na rynek polski. W lipcu 2012 roku dokonała powiadomienia Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o wprowadzeniu do obrotu w Polsce każdego modelu oferowanych urządzeń. Sprzedawane urządzenia zostały przez producenta zakwalifikowane jako wyroby medyczne i posiadają Deklaracje Zgodności CE zgodnie z Dyrektywą Rady 93/42/CEE z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie wyrobów medycznych.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy sprzedając powyższe urządzenia, posiadające Deklaracje Zgodności, opisujące wyroby jako spełniające wymogi Dyrektywy 93/42/CEE, może stosować 8% stawkę podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż dostawa urządzeń do zabiegów medycyny estetycznej, które stanowią wyroby medyczne w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych – co potwierdza posiadanie przez producenta Deklaracji Zgodności CE oraz zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż z przepisów zawartych w rozdziale 7 ustawy o wyrobach medycznych, wynika, że do wytwórcy lub autoryzowanego przedstawiciela należy określenie, czy dany wyrób, zgodnie z jego przewidywanym zastosowaniem, jest wyrobem medycznym, czy też nim nie jest.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2, poz. 105 załącznika nr 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.