Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

July 12, 2016

Audycje i koncerty szkolne i przedszkolne a stawka VAT

0 1076

Organizacja audycji i koncertów szkolnych oraz przedszkolnych dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych powinna zostać opodatkowana według 8% stawki podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2016 roku nr ILPP1/4512-1-149/16-4/JK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Samorządowa Instytucja Kultury, która poprzez współtworzenie kultury muzycznej organizuje między innymi: koncerty symfoniczne, kameralne i recitale, konkursy i festiwale, koncerty oraz audycje szkolne i przedszkolne. Ponadto Instytucja prowadzi działalność edukacyjną współpracując w szczególności ze szkołami i przedszkolami. Popularyzuje muzykę wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację audycji i koncertów umuzykalniających.

Instytucja jest pomysłodawcą, twórcą i organizatorem audycji i koncertów umuzykalniających dla dzieci i młodzieży. W tym celu poszukuje odbiorców wśród placówek oświatowych, tj. przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe. Placówki te po akceptacji proponowanego programu umożliwiają realizację audycji i koncertów poprzez zapewnienie słuchaczy w miejscu przez nie wskazanym – świetlice, ośrodki kultury, sale gimnastyczne. Instytucja organizuje również audycje w swojej siedzibie, za które pobiera odpłatność w formie opłaty zryczałtowanej po uprzednim wystawieniu faktury VAT z 8% stawką podatku.

Ponadto usługi świadczone przez instytucję są edukacją kulturalną, mającą na celu upowszechnianie kultury muzycznej, skutkującą w przyszłości większym zainteresowaniem i popytem na koncerty. Zysk za świadczone usługi instytucja osiąga systematycznie, który przeznacza na kontynuację tych usług oraz pozostałą działalność statutową. Odpłatność pobierana za wstęp na audycję muzyczną pobierana jest od dzieci, co stanowi kwotę wystawionej faktury. Natomiast wysokość opłaty ryczałtowej generują koszty organizacji audycji zarówno w siedzibie, jak i poza nią.

W analizowanej sprawie wątpliwości Instytucji dotyczą kwestii czy organizacja audycji i koncertów szkolnych oraz przedszkolnych dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych za kwotę ryczałtową jest opodatkowana 8% stawką podatku VAT, czy też korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż Instytucja będąca podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury, dokonując sprzedaży audycji oraz koncertów szkolnych i przedszkolnych dla dzieci i młodzieży, świadczy niewątpliwie usługi kulturalne. Ponadto osiągany systematycznie zysk za świadczone usługi, przeznaczony jest na kontynuację tych usług, jak i pozostałą działalność statutową.

Natomiast pobierana przez Instytucję odpłatność w formie opłaty ryczałtowej po uprzednim wystawieniu faktury VAT stanowi wynagrodzenie za wstęp na audycję muzyczną, pobieraną od dzieci. Tym samym zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług w analizowanej sprawie nie ma zastosowania, o czym stanowi art. 43 ust. 19 ww. ustawy.

Reasumując organ podatkowy wskazał, iż organizacja audycji i koncertów szkolnych oraz przedszkolnych dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych za kwotę ryczałtową – stanowiącą opłatę za wstęp – powinna zostać opodatkowana według stawki podatku obniżonej – w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 182 załącznika nr 3 do ww. ustawy, w którym wymienione zostały „usługi kulturalne i rozrywkowe - wyłącznie w zakresie wstępu” bez względu na symbol PKWiU.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 oraz poz. 182 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.