Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzenie badań i nadzorów archeologicznych, podlegają zwolnieniu od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2014 roku nr ILPP2/443-1139/13-4/AK

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Muzeum, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Gmina. Muzeum opiera swoją działalność między innymi na Ustawie o muzeach i nie jest instytucją nastawioną na osiąganie zysku. Muzeum w statucie ma zapis, że może prowadzić działalność gospodarczą, z której pozyskane środki mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej. Muzeum od 2004 roku prowadzi działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem zleconych nadzorów i badań archeologicznych. Pozyskane z tej działalności środki przeznaczane są na realizację zadań statutowych w tym dalszy rozwój badań archeologicznych, opiekę nad zbiorami, opracowanie zabytków. Przychody z nadzorów i badań archeologicznych nie są uzyskiwane systematycznie przez Muzeum.

W związku z powyższym Muzeum zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prowadzone nadzory i badania archeologiczne mogą być zwolnione przedmiotowo w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 33 a Ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż prowadzone przez Muzeum badania i nadzory archeologiczne można uznać za usługi kulturalne w rozumieniu ww. art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług, a w szczególności jako organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o muzeach.

Bowiem Muzeum jest jednostką nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwienie korzystania ze zgromadzonych zbiorów, a jej cele wymienione są w art. 2 ustawy o muzeach i w statucie. Przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie są uzyskiwane systematycznie i przeznaczone są na finansowanie działalności statutowej, w tym dalszy rozwój badań archeologicznych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.