Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 8, 2016

Badania lekarskie osób kierujących pojazdami a stawka VAT

0 1141

Wykonywane przez Szpital badania wstępne, okresowe i kontrolne, w tym badania psychologiczne, osób kierujących pojazdami w ramach wykonywania obowiązków służbowych, będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2016 roku nr ILPP5/443-132/13/16-S/PG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Szpital, który zamierza świadczyć usługi, polegające na przeprowadzaniu badań lekarskich dla osób kierujących pojazdami, w tym również uprzywilejowanymi, w ramach wykonywanych obowiązków służbowych. Przedmiotowa usługa obejmować będzie badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne oraz wydanie orzeczenia przez lekarza medycyny pracy. Ponadto badanie, które będzie przeprowadzone przez uprawnionego lekarza medycyny pracy, zakończone zostanie wydaniem czasowego orzeczenia dopuszczającego do prowadzenia pojazdów. W ramach usługi świadczonej przez Szpital wykonywane będzie badanie poziomu cukru we krwi, psychotesty, badanie laryngologiczne, audiometr, okulista, neurolog. Zatem podstawowym celem badania jest ocena zdolności kandydata lub pracownika do kierowania pojazdami w ramach obowiązków służbowych.

Natomiast obowiązek wykonywania badań przez pracodawcę lub innego zleceniodawcę wynika z przepisów ustawy Kodeks Pracy, rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz ustawy o transporcie drogowym.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Szpital jest zainteresowany tym, czy dokonywane przez niego badania osób kierujących pojazdami, w tym również pojazdami uprzywilejowanymi w ramach wykonywania obowiązków służbowych będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż wykonywanie przez Szpital świadczeń z zakresu medycyny pracy, tj. badań lekarskich wstępnych, okresowych i kontrolnych, stanowi integralną część opieki medycznej nad pacjentem, bez której nie może być mowy o ochronie, utrzymaniu bądź przywróceniu jego zdrowia. Tym samym przedmiotowe usługi mające na celu zapobieganie i wykrywanie chorób, a także monitorowanie stanu zdrowia pracowników, zawierają się w pojęciu opieki medycznej w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie specyfika stanowiska pracy osób kierujących pojazdami wymusza potrzebę wykonania określonych badań specjalistycznych. W związku z tym niezbędne jest przeprowadzenie badań psychologicznych, które stanowią integralną częścią badań wstępnych, kontrolnych i okresowych wykonywanych przez medycynę pracy. Zdaniem organu podatkowego, jeśli badania psychologiczne były włączone do badań wstępnych, kontrolnych i okresowych, to podlegają one zwolnieniu od podatku VAT. Bowiem nie można sztucznie rozdzielać badań wstępnych, kontrolnych i okresowych, abstrahując od specyfiki określonej pracy, gdyż celem tych badań jest szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna a kompleks badań kończy się wydaniem zaświadczenia dla pracodawcy, które jest niezbędnym warunkiem zatrudnienia pracownika.

Reasumując, organ podatkowy, biorąc pod uwagę tezy przedstawione w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt I FSK 1815/14) wydanym w dniu 22 marca 2016 roku dla celów niniejszej sprawy stwierdził, iż badania psychologiczne kierowców, które są częścią badań wstępnych, kontrolnych i okresowych wypełniają przesłankę wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawie zdrowia. Tym samym korzystają ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.