Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 21, 2015

Badanie wzroku oraz terapie wzrokowe a stawka VAT

0 1874

Świadczone usługi badania wzroku wykonywane przez lekarza okulistę pod kątem doboru korekcji okularowej lub soczewkowej oraz usługi badania wzroku, dobór okularów lub soczewek kontaktowych oraz terapie wzrokowe wykonywane przez dyplomowanego magistra optometrii, korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 1 października 2015 roku nr IPTPP1/4512-411/15-7/AC.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która rozpoczęła działalność w zakresie produkcji i sprzedaży okularów korekcyjnych, leczniczych i ochronnych do komputera, sprzedaży soczewek kontaktowych, płynów do soczewek oraz innych akcesoriów optycznych. Jednocześnie w zakresie tej działalności samodzielne i odpłatnie wykonuje usługi optyczne zarówno w zakresie badania wzroku, jak i doboru okularów i soczewek kontaktowych przez okulistę oraz dyplomowanego magistra optometrii. Usługi okulisty i optometrysty są świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej.

Natomiast okulary wykonywane są na podstawie zlecenia lekarza dostarczanego przez klienta w postaci recepty lub na podstawie przeprowadzonego na miejscu badania wzroku przez okulistę lub dyplomowanego optometrystę. Na produkt finalny składają się szkła oraz oprawki. Wszystkie kupowane przez Spółkę soczewki, szkła korekcyjne, szkła do okularów leczniczych i ochronnych do komputera, oprawki okularowe, z których powstają później produkty końcowe – okulary oznaczone są symbolem CE. Równocześnie w cenę okularów wliczona jest usługa ich wykonania, na którą składa się m.in. szlifowanie soczewek okularowych do kształtu oprawy, ustawienie środków optycznych soczewek zamontowanych w oprawie stosownie do położenia źrenic oraz ustalenie wykonania dodatkowych walorów jakościowych soczewek o mocy określonej w zaleceniach lekarza. Wskazane usługi świadczone będą przez dyplomowanego optyka. Okulary korekcyjne, lecznicze i ochronne do komputera stanowią wyrób medyczny zgodnie z definicją podaną w ustawie o wyrobach medycznych.

Ponadto Spółka świadczy usługi objęte zakresem wniosku nie będąc podmiotem leczniczym, tzn. nie jest wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w przepisach ustawy o działalności leczniczej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, jaka powinna być stawka podatku VAT na usługę badania wzroku wykonywaną przez lekarza okulistę pod kątem doboru korekcji okularowej lub soczewkowej, a jaka na usługę badania wzroku, dobór okularów lub soczewek kontaktowych oraz terapie wzrokowe wykonywaną przez dyplomowanego magistra optometrii.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc przedstawione we wniosku okoliczności do obowiązujących przepisów prawa należy stwierdzić, że w zakresie świadczonych w ramach wykonywanej działalności usług okulistycznych i optometrycznych, Wnioskodawca spełnia zarówno przesłanki podmiotowe, jak i przedmiotowe wynikające z treści art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług. Wykonywane przez okulistę i dyplomowanego magistra optometrii usługi służą bowiem przywracaniu i poprawie zdrowia i wykonywane są przez osoby mieszczące się w grupie podmiotów wykonujących zawód medyczny.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.