Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Co to jest Baza Podmiotów Szczególnych? W trakcie kontroli dowiedziałem się, że moi kontrahenci znajdują się w takiej bazie prowadzonej przez urząd skarbowy i będą mieli kontrole krzyżowe.

ODPOWIEDŹ

Baza Podmiotów Szczególnych jest wewnętrzną bazą podmiotów tworzoną przez urzędy skarbowe w celu usprawnienia procesu analitycznego w zakresie identyfikacji podmiotów stanowiących potencjalne zagrożenie dla systemu podatkowego. Nie jest to baza mająca na celu typowanie podmiotów do kontroli, tylko stanowi źródło informacji o poszczególnych podmiotach.

UZASADNIENIE

Baza Podmiotów Szczególnych została utworzona przez administrację podatkową w której gromadzone są informacje w formie elektronicznej na temat „podmiotów szczególnych”. Baza ta ma na celu eliminację lub ograniczenie zjawisk uchylania się od zobowiązań oraz unikania płacenia podatków. Natomiast wprowadzona forma elektroniczna BPS zamiast formy „papierowej” usprawnia wymianę informacji pomiędzy organami podatkowymi.

W Bazie Podmiotów Szczególnych w formie elektronicznej gromadzone są informacje m.in. na temat:

• podmiotów nieistniejących oraz nierzetelnych,

• podmiotów podejrzanych o bycie „znikającymi podatnikami”,

• podatników podejrzanych o dokonywanie oszustw w transakcjach wewnątrzwspólnotowych,

• podatników dokonujących obrotu towarami wrażliwymi,

• podmiotów dokonujących prób wyłudzenia zwrotu nadpłaty z zeznań,

• podmiotów wykreślonych z rejestru podatników VAT,

• podatników pozbawionych prawa wykonywania działalności gospodarczej,

• podmiotów z krajów członkowskich UE zidentyfikowanych przez władze podatkowe jako znikający podatnicy,

• odmowy nadania/unieważnienia/uchylenia NIP i odmowy rejestracji VAT/VAT-UE

Poszczególne informacje w BPS są przedstawione w formie tabel. Pracownicy administracji podatkowej mogą przeglądać, wyszukiwać oraz na bieżąco aktualizować zawarte dane o podmiotach.

W omawianej sprawie Czytelnik wskazał, że w trakcie kontroli podatkowej dowiedział się, że jego kontrahenci znajdują się w bazie BPS prowadzonej przez urząd skarbowy i będą mieli kontrole krzyżowe. Należy wskazać, że dane zgromadzone na temat poszczególnych podmiotów w BPS nie mogą być przekazywane osobom nieuprawnionym. Zainteresowani podatnicy nie mogą sprawdzić, czy figurują na tej liście. Nie mogą oni ani zapytać, czy są w bazie, ani wystąpić o odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej. Jest to narzędzie o charakterze wewnętrznym, służącym tylko organom skarbowym do realizacji ustawowych zadań. Dostęp do bazy mają uprawnieni pracownicy urzędów i izb skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. Baza Podmiotów Szczególnych jest wykorzystywana w trakcie prowadzonych kontroli podatkowych oraz postępowań podatkowych. Kontrolujący mogą przeglądać i wyszukiwać w bazie dane o podmiotach kontrolowanych i jego kontrahentach. Ustalone w trakcie kontroli, postępowania podatkowego czy czynności sprawdzających informacje o stwierdzonych nieprawidłowościach u poszczególnych podmiotów są wprowadzane na bieżąco do BPS. Wprowadzone informacje o kontrahentach Czytelnika do Bazy Podmiotów Szczególnych są zatem wynikiem przeprowadzonych czynności oraz pozyskanych danych przez organy podatkowe.

Marta Rusin