Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

March 30, 2012

Błąd na wyciągu bankowym a prawo do odliczenia podatku z faktury VAT-RR

0 921

Czy mogę odliczyć podatek wynikający z faktury VAT RR w sytuacji, gdy na wyciągu bankowym znajduje się prawidłowy numer, ale błędna data wystawienia faktury?

 

ODPOWIEDŹ

Tak, nabywca może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury VAT RR gdy na wyciągu bankowym podano błędną datę wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

W myśl przepisu art. 115 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych lub wykonywania usług rolniczych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, do dnia 31 grudnia 2013 roku wynosi 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku. Jest ona wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Fakturę dokumentującą nabycie produktów lub usług rolnych wystawia nabywający te produkty lub usługi podatnik VAT czynny, a rolnik ryczałtowy jest obowiązany przechowywać oryginały faktur VAT RR przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.

Ponadto zgodnie z treścią art. 116 ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty.

Warunkiem jest jednak, że:

1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Celem regulacji zawartej w powyższym przepisie jest zatem powiązanie zapłaty dokonywanej przez podatnika z konkretną transakcją zakupu produktów rolnych i z tego powodu ustawodawca wprowadził wymóg, aby w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostały podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej ten zakup.

Jeżeli na przelewie bankowym nastąpiła pomyłka, polegająca na błędnym wpisaniu daty wystawienia faktury to uznać należy, że jest to błąd formalny. Ważne jest, aby pozostałe elementy zawarte na przelewie, tj. numer faktury, nazwa odbiorcy jak również kwota widniejąca na fakturze były zgodne i pozwoliły na jednoznaczne przyporządkowanie dokumentu zapłaty do konkretnej transakcji określonej w tej fakturze.

W orzecznictwie sądowym dominuje pogląd, że błąd formalny taki jak np. błędna data czy też błędny numer faktury nie może pozbawić nabywcy produktów rolnych prawa zwiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku wykazanego na fakturze VAT RR, której dotyczy przelew. Uznał tak na przykład Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w prawomocnym wyroku z 14 kwietnia 2010 roku Sygn. akt I SA/Go 201/10, który stwierdził, że „Podatnik nabywający produkty od rolnika ryczałtowego nie traci prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli na dokumencie potwierdzającym dokonanie przelewu nie została umieszczona data wystawienia faktury, a istnieje możliwość niewątpliwego powiązania transakcji z konkretną fakturą”.

Iwona Porez