Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

January 1, 2018

Błędna nazwa odbiorcy na fakturze, a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1008

Przedsiębiorca otrzymał wraz z dostawą fakturę, przy czym wystawiający błędnie wpisał nazwę odbiorcy - pomylono w części nazwę oraz formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej. Czy na podstawie takiej faktury będzie możliwe odliczenie podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury. W takim przypadku powinien jednak wystawić notę korygującą oraz uzyskać jej akceptację u wystawcy (sprzedawcy).

UZASADNIENIE

Na wstępie należy wskazać, że problem pomyłek na wystawianych fakturach, został co do zasady wyjaśniony przez TSUE, np. w wyroku z dnia 15.09.2016 roku, sygn. C-516/14. Trybunał wskazał, iż: … podstawowa zasada neutralności podatku VAT wymaga by prawo do odliczenia naliczonego VAT zostało przyznane w razie spełnienia podstawowych wymagań, nawet jeśli podatnicy nie spełnili niektórych wymagań formalnych.

Błędy jakie mogą znaleźć się na fakturze można podzielić na błędy mniejszej wagi oraz błędy podstawowe. Te pierwsze, w wyniku wystawienia noty korygującej przez nabywcę, nie będą wpływać na prawo do odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę. Trzeba też pamiętać o tym, że jeżeli nabywca obawia się ryzyka zakwestionowania prawa odliczenia w przypadku ewentualnej kontroli, powinien wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej. Wśród tzw. błędów mniejszej wagi najczęściej wymienia się generalnie:

  • a) pomyłkę w dacie wystawienia faktury lub dokonania dostawy lub wykonania usługi,

  • b) pomyłkę w zakresie numeru faktury,

  • c) błąd w nazwie sprzedawcy lub nabywcy,

  • d) mylny numer NIP czy też pomyloną nazwę towaru.

Błędy wskazane powyżej mogą być poprawione przez samego nabywcę w postaci wystawienia noty korygującej. Rozróżnienie typu błędów wskazał w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2014 r. sygn. ILPP1/443-283/14-4/AW Dyrektor IS w Poznaniu: … jeżeli błędy mniejszej wagi, czyli błędy inne niż błędy w pozycjach faktury wskazanych w art.106e ust.1 pkt 8-15 ustawy … stanowią jedynie wady techniczne, a faktury wystawione przez kontrahentów Spółki odzwierciedlają prawdziwe zdarzenia gospodarcze, czyli … fakt nabycia … określonych towarów i usług i jednocześnie pozostają … bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego … to wystawione faktury nie pozbawią nabywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wśród pozycji, których pomyłka będzie pozbawiała prawa do odliczenia należy wskazać:

  • a) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,

  • b) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

  • c) kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

  • d) wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

  • e) stawkę podatku,

  • f) sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

  • g) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

  • h) kwotę należności ogółem.

W odniesieniu natomiast do błędu w samej nazwie sprzedawcy lub nabywcy wypowiedział się w interpretacji indywidualnej z dnia 01.03.2013 roku, sygn. ILPP1/443-1119/12-4/HW Dyrektor IS w Poznaniu: … jeżeli faktura zawiera błędne informacje … nabywcy, tak jak np. … błąd w … nazwie, czynny podatnik … może wystawić notę korygującą te pomyłki.

Jeszcze bardziej korzystne stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z dnia 22.10.2015 roku, sygn. I FSK 1131/14, który wskazał, że jeżeli nawet nabywca dla błędów mniejszej wagi nie wystawi noty korygującej, ani też nie będzie posiadał faktury korygującej, to będzie miał nadal prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże celem zmniejszenia ryzyka, podatnikom należy zalecić wystawienie not korygujących. Jak wskazuje art.106k ust.1 i ust.2 u.p.t.u: Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8–15, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. … Faktura, o której mowa w ust. 1, wymaga akceptacji wystawcy faktury.

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art. 106e ust. 1 pkt 8–15 oraz art.106k ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług.