Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Niedawno zorientowałam się, że od pół roku otrzymujemy faktury z błędami od firmy, od której wynajmujemy miejsce postojowe dla naszej łodzi (wynajmujemy ją Klientom). Na fakturach widnieje opis: „usługi noclegowe i jest stawka 8%”. Płaciliśmy i naliczaliśmy VAT jak jest na tych fakturach. Wystawiłam noty korygujące na stawkę i opis usługi, ale nie chcą mi ich odesłać podpisanych i zmienić stawki na 23%. Co mam zrobić, sama skorygować stawkę, wpłacić im na konto 15% VAT-u więcej i naliczony powiększyć? Nocowanie dotyczy ludzi nie przedmiotów. Czy podłączyć wystawione noty do otrzymanych faktur i nic nie robić?

ODPOWIEDŹ

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciąży obowiązek ustalenia prawidłowej stawki VAT. W przypadku błędu przy określeniu stawki VAT na świadczoną usługę, to sprzedawca zobowiązany jest do skorygowania faktur VAT.

UZASADNIENIE

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednakże ustawodawca wskazał szereg towarów i usług, które opodatkowano stawkami obniżonymi: 8%, 5% lub 0%. Różnorodność w obowiązujących stawkach podatkowych powoduje, że przedsiębiorcy mogą mieć kłopoty, by odnaleźć się w dość zawiłych przepisach, zwłaszcza, gdy oferują towar lub usługę, które trudno jest odpowiednio sklasyfikować.

Nie zmienia to jednak faktu, że na podatniku - dostawcy towaru lub usługi, zawsze spoczywa obowiązek poprawnego wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura powinna zawierać m.in. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto), wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

W przypadku, gdy nabywca towaru lub usługi otrzyma fakturę, której treść nie jest zgodna z zawartą umową lub która zawiera błędy, ma dwie możliwości działania:

  • sam wystawia notę korygującą,

  • żąda wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

W przeciwnym razie dokona odliczenia podatku naliczonego wynikającego z błędnej faktury, oczywiście pod warunkiem, że nie wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 88 ustawy.

W opisanym przypadku, błąd dotyczy kwoty podatku VAT, zatem Czytelnik nie może skorygować faktury własnoręcznie, wystawiając notę korygującą (art. 106k ust.1 ustawy o VAT). Nota korygująca służy bowiem korygowaniu mniej istotnych pomyłek, takich jak błędne oznaczenia towaru, usługi, albo danych nabywcy. Nota umożliwia skorygowanie wszelkich danych, które nie mają wpływu na wysokość podatku naliczonego wynikającego z wadliwej faktury.

Obowiązek poprawienia błędnie wyliczonego podatku VAT na fakturze leży po stronie wystawcy faktury. W sytuacji, gdy kontrahent nie chce wystawić faktury korygującej, należy spróbować przekonać go, powołując się na przepisy kodeksu karnego skarbowego, w myśl których, wystawienie nierzetelnej faktury lub odmowa wystawienia faktury (w tym faktury korygującej) stanowi przestępstwo.

Jeżeli, pomimo starań, nie uda się wyegzekwować korekty faktury, Czytelnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie w kwocie wykazanej na fakturze. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego do odliczenia stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a, art. 106e ust. 1, art. 106k ust.1 ustawy o VAT.