Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

January 1, 2017

Błędny nabywca na fakturze eksportowej oraz potwierdzeniu wywozu IE599

0 1829

Wyeksportowaliśmy towar ze stawka 0% na fakturze. Gdy towar wraz z fakturą został odprawiony okazało się, że trzeba zmienić odbiorcę. Ale potwierdzenie IE599 już otrzymałam w którym jest zły odbiorca. Czy mogę wystawić notę korygująca na zmianę odbiorcy czy muszę wystawiać fakturę korektę? Co z komunikatem IE599, jak to należy prawidłowo „wyprostować”?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli okazało się, że na fakturze widnieją dane niewłaściwego odbiorcy, wówczas należy wystawić fakturę korektę na zmianę danych. Do Urzędu Celnego należałoby wnieść o zmianę zgłoszenia.

UZASADNIENIE

W eksporcie towarów stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się pod warunkiem otrzymania przez podatnika  przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT.

Zgłoszenia celne dokonywane są przez upoważnioną agencję celną. Urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat IE-599 wygenerowany z systemu ECS. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu VAT podlegają:

• odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

• eksport towarów;

• import towarów;

• wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

• wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt.1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z dokumentu celnego wywozowego oraz z faktury VAT dokumentującej dostawę eksportową wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem eksportu co do nazwy (rodzaju) towaru, ilości towaru, wartości, ceny jednostkowej itp. Z dokumentu celnego powinno wynikać że określone towary wykazane w fakturze VAT zostały istotnie wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej, co daje prawo do zastosowania stawki 0%. Zatem takie błędy, które uniemożliwiają zidentyfikowanie towarów wykazanych na fakturze z towarami wykazanymi w dokumencie IE-599 powodują, iż dokument ten nie może być uznany za dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Jeżeli po wywiezieniu towaru i wystawieniu faktury dokumentującej eksport towarów okazało się, że na fakturze widnieją dane niewłaściwego odbiorcy, wówczas należy wystawić fakturę korektę.. W zakresie natomiast błędnych danych dot. nabywcy na dokumencie IE599 potwierdzającym wywóz towarów należałoby zgłosić się do Urzędu Celnego o zmianę zgłoszenia.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) eksport towarów należy wykazać w pozycji 22. podstawę opodatkowania.

Sylwia Jarmuszka

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 41 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.