Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

September 2, 2012

Błędy na fakturach a możliwość zwrotu VAT naliczonego w innym kraju Unii

0 1202

Chcę starać się o zwrot VAT naliczonego w Czechach. Zauważyłam jednak, ze na niektórych fakturach zagranicznych (np. za hotele, parking) nie ma nazwy naszej firmy tylko nazwisko i imię pracownika. Adres i NIP jest natomiast prawidłowy. Czy takie faktury mogę umieścić w deklaracji VAT-REF?

ODPOWIEDŹ

Podstawowym aktem regulującym zwrot podatku VAT naliczonego w innym kraju UE jest Dyrektywa Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 roku określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim. Zgodnie z art. 5 tej dyrektywy, prawo do zwrotu podatku naliczonego określa się zgodnie z dyrektywą 2006/112/WE, na zasadach stosowanych w państwie członkowskim zwrotu. Zatem każde państwo członkowskie ustala w swoich aktach prawnych szczegółowe warunki dotyczące zwrotu podatku na zasadach określonych w tym państwie. Niemniej, państwa członkowskie obowiązane są do wprowadzenia w swoim prawodawstwie regulacji określonych dyrektywami.

Z art. 4 Dyrektywy Rady 2008/9/WE wynika, że nie ma ona zastosowania do kwot VAT, które według ustawodawstwa państwa członkowskiego zwrotu zostały nieprawidłowo zafakturowane. Zgodnie natomiast z art. 226 Dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej faktury muszą zawierać między innymi numer identyfikacyjny VAT nabywcy oraz pełną nazwę (nazwisko) i adres podatnika.

Faktury opisane w pytaniu zamiast nazwy firmy zawierają imię i nazwisko pracownika, a zatem nazwa firmy została określona błędnie. Co do zasady jednak, błędy na fakturach dotyczących danych nabywcy lub sprzedawcy nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Przepisy krajowe w § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku przewidują możliwość wystawienia przez nabywcę noty korygującej do faktury zawierającej pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się ze sprzedawcą lub nabywcą. Również Dyrektywa 112 w art. 219 dopuszcza wystawienie dokumentu lub noty zmieniającej fakturę pierwotną, jeśli odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny.

W przedstawionej zatem w pytaniu sytuacji, moim zdaniem, może Pani wystawić notę korygującą błąd dotyczący nazwy firmy na fakturach. Jednocześnie, zgodnie z art.10 wspomnianej wyżej Dyrektywy 2008/9/WE, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania podana na fakturze lub dokumencie importowym wynosi 1 000 EUR lub więcej lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej, państwo członkowskie zwrotu, może wymagać, aby wraz z wnioskiem o zwrot wnioskodawca przedłożył drogą elektroniczną kopię faktury lub dokumentu importowego. W przypadku, gdy faktura dotyczy paliwa, próg wynosi 250 EUR lub równowartość tej kwoty w walucie krajowej. Państwo polskie w §6 pkt 5 regulującego kwestię zwrotu VAT zapłaconego w Polsce dla podmiotów z innych krajów UE rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom wprowadziło obowiązek załączenia kopii faktury w przypadkach określonych w w/w art. 10 Dyrektywy Rady.

W pytaniu nie zawarto informacji jakich kwot dotyczą faktury. Jeżeli wartości wykazane na nich są niższe niż wyżej wspomniane kwoty to najprawdopodobniej również w Czechach nie ma obowiązku załączać ich do wniosku. W sytuacji gdyby jednak okazało się, że konieczne jest załączenie faktur do wniosku, wówczas administracja Czech (zgodnie z art. 20 Dyrektywy Rady) zobowiązana będzie zwrócić się o uzupełnienie wniosku poprzez dołączenie przedmiotowych faktur.  

Katarzyna Domińska