Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W przypadku braku posiadania dokumentu celnego usługa transportu międzynarodowego podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 września 2015 roku nr IBPP4/4512-208/15/BP.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik podatku VAT, która posiada siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium kraju. Głównym przedmiotem działalności spółki jest transport krajowy i międzynarodowy świadczony zarówno dla polskich jak i zagranicznych kontrahentów. Podatnik zamierza świadczyć usługi transportowe dla polskiego kontrahenta, który również jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierzona usługa transportowa ma odbyć się na trasie Szwajcaria – Niemcy, tj. załadunek Szwajcaria - rozładunek Niemcy. Trasa wspomnianej usługi transportowej nie będzie przebiegała przez terytorium Polski, Spółka nie będzie posiadała informacji w jakim kraju towar zostanie dopuszczony do obrotu.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości czy do opisanej usługi transportu towarów można zastosować obniżona stawkę podatku VAT w wysokości 0%, w przypadku braku dokumentów celnych z których jednoznacznie wynikałoby, że wartość usługi transportowej została doliczona do wartości celnej towarów wprowadzonych na teren Unii Europejskiej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% do świadczonej przez Spółkę przedmiotowej usługi ma wyłącznie podmiot, posiadający dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz potwierdzony przez urząd celny dokument, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Wynika to wprost z przepisów art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie, jak wskazała Spółka, warunek ten nie został spełniony. W konsekwencji, w przypadku braku posiadania dokumentu, o którym mowa w art. 83 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy, usługa transportu międzynarodowego podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.