Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , ROZLICZENIA VAT

April 7, 2017

Brak gospodarstwa rolnego a prawo do zwolnienia z VAT

0 1056

Brak gospodarstwa rolnego nie pozbawia rolnika ryczałtowego prawa do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Izby Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2017 roku nr 1061-IPTPP3.4512.707.2016.2.MJ.

Sytuacja Podatnika

Całość gospodarstwa rolnego jest współwłasnością łączną małżeńską rodziców Wnioskodawczyni, w równych udziałach po 50%. W styczniu lub lutym 2017 roku rodzice zamierzają użyczyć Wnioskodawczyni, budynki w których jest chów drobiu w celu prowadzenia tam działalności rolniczej (chowu drobiu). Działalność w zakresie produkcji drobiu rzeźnego będzie prowadzona odrębnie od działalności rolniczej rodziców Wnioskodawczyni. W budynkach (kurnikach) będących przedmiotem użyczenia od rodziców Wnioskodawczyni wyłącznie Wnioskodawczyni będzie prowadziła produkcję drobiu rzeźnego, tym samym rodzice nie będą prowadzili w nich żadnej działalności. Rodzice nie będą wykorzystywać użyczonych Wnioskodawczyni budynków (kurników) na żadne inne cele, w tym produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

Czy jako producent drobiu rzeźnego prowadzącego dział specjalny produkcji rolnej, nie posiadający gospodarstwa rolnego, Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych – art. 2 pkt 19 ustawy.

W poz. 17 załącznika nr 2 do ustawy, który stanowi „Wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług”, jako produkty rolne wymienione zostały pod symbolem PKWiU ex 01.4 „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

  1. wełny strzyżonej pranej oraz surowych skórek z włosiem, niegarbowanych ani niewykończonych (PKWiU ex 01.45.30.0; ex 01.49.31.0),

  2. sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej, niezgrzeblonej i nieczesanej pozostałej (PKWiU ex 01.49.28.0),

  3. spermacetu (PKWiU ex 01.49.26.0),

  4. skór surowych świńskich poubojowych i zakonserwowanych, włącznie z poddaniem odwracalnemu procesowi garbowania, ale dalej nieprzetworzonych, dla przemysłu garbarskiego (PKWiU ex 01.49.31.0)”.

Zwolnienie rolnika ryczałtowego od podatku ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Od podatku zwolnieni są tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w zakresie wyraźnie wskazanym w przepisie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez podmioty inne niż rolnicy ryczałtowi podlega opodatkowaniu. Innego rodzaju działalność prowadzona przez rolnika ryczałtowego, nieuprawniająca go do zwolnienia przedmiotowego (np. działalność handlowa, dostawa produktów rolnych innych niż własnej produkcji), co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu według stawek właściwych dla tych czynności.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy nie wskazują na konieczność posiadania przez rolnika ryczałtowego własnego gospodarstwa rolnego. Natomiast koniecznym jest, aby rolnik ryczałtowy dokonywał dostawy produktów rolnych z własnej działalności rolniczej lub świadczył usługi rolnicze korzystając ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust 1 pkt 3.

Warunkiem korzystania ze zwolnienia jest prowadzenie tylko działalności jako rolnik ryczałtowy, czyli dokonywanie dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Stąd Wnioskodawczyni, jako osoba zamierzająca prowadzić działalność rolniczą polegającą na hodowli drobiu rzeźnego będzie spełniać definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i jako rolnik ryczałtowy będzie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.