Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

September 2, 2012

Brak komunikatu IE-599 a moment opodatkowania sprzedaży

0 2803

W maju br. sprzedaliśmy towar odbiorcy z Rosji, który miał go wywieźć, a następnie dostarczyć nam komunikat IE599. Do 25 czerwca nie otrzymaliśmy komunikatu, więc nie wykazaliśmy tej dostawy w deklaracji VAT-7 za maj. Do 25 lipca również nie otrzymaliśmy komunikatu, więc wykazaliśmy tę dostawę w deklaracji za czerwiec ze stawką 23%, wyliczając podatek metodą „w stu”. W sierpniu odbiorca poinformował nas, że w ogóle nie dostarczy nam komunikatu, bo kierowca nie dopełnił wymaganych formalności. W tym samym miesiącu wystawiliśmy więc fakturę korygującą stawkę VAT z 0% na 23%. W rozliczeniu za jaki miesiąc mamy wykazać fakturę korygującą? Co ze sprzedażą ze stawką 23% wykazaną w deklaracji za czerwiec?

ODPOWIEDŹ

Fakturę korygującą powinni Państwo wykazać w rozliczeniu za maj 2012 roku. Jednocześnie, jesteście Państwo uprawnieni do skorygowania sprzedaży opodatkowanej stawką 23% w rozliczeniu za czerwiec 2012 roku.

UZASADNIENIE

W myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług eksport jest jedną z czynności opodatkowanych tym podatkiem. Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów, powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli towar wysyłany jest do nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towaru jednej z tych osób (art. 19 ust. 2 ustawy o VAT). Wydanie towaru w ramach transakcji eksportu towarów podlega obowiązkowi udokumentowania tej czynności fakturą VAT. Fakturę dokumentującą dostawę eksportową należy wystawić nie później niż w 7. dniu od dnia wydania towaru. Data jej wystawienia w tym terminie wyznaczać będzie moment powstania obowiązku podatkowego, tak jak w Państwa przypadku (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT).

Regulacje zawarte w art. 41 ust. 6-11 ustawy o VAT określają zasady wykazania obrotu z tytułu eksportu towarów z zastosowaniem 0% stawki podatku VAT w deklaracji podatkowej. Stawkę 0% można zastosować do dostawy eksportowej pod warunkiem, że przed terminem do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy (tj. okres, w którym powstał dla niej obowiązek podatkowy) otrzymano dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej np. komunikat IE-599. W sytuacji, gdy do upływu terminu złożenia tej deklaracji nie otrzymano dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej (np. komunikatu IE-599) – nie ma obowiązku wykazania tej dostawy w ewidencji VAT i deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, ale tylko pod warunkiem posiadania dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu.

W sytuacji posiadania dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu, dostawę należy wykazać w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy:

• ze stawką 0% - pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej (np. komunikatu IE-599) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres,

• ze stawką VAT właściwą dla dostawy tego towaru na terytorium kraju - w przypadku nieotrzymania tego dokumentu przed upływem powyższego terminu.

W sytuacji braku dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu, sprzedaż taką należy wykazać jako krajową w rozliczeniu za okres dokonania dostawy (tj. wystawienia faktury lub wydania towaru).

W Państwa przypadku, jeśli nie posiadają Państwo dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu towaru poza obszar UE i jednocześnie nie otrzymali Państwo dokumentu potwierdzającego jego wywóz poza terytorium Unii Europejskiej, są Państwo zobowiązani wykazać obrót z tej dostawy w rozliczeniu za maj 2012 roku, stosując do jej opodatkowania stawkę VAT 23 %.

Odnośnie wystawionej w sierpniu korekty istotne znaczenie ma powód jej wystawienia tj. błąd w stawce podatku, który powoduje zwiększenie podatku należnego. Przepisy ustawy VAT nie wskazują w żadnym miejscu, kiedy faktura in plus w przypadku eksportu powinna być uwzględniona w rozliczeniach podatkowych. Naszym zdaniem, najbezpieczniej będzie zastosować się do przepisów ogólnych wyrażonych w art.19 ust.4 ustawy o VAT, zgodnie z którymi obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury dokumentującej dokonaną sprzedaż. W świetle powyższego, nawet w sytuacji posiadania przez Państwa dokumentu celnego potwierdzającego rozpoczęcie procedury wywozu towaru poza obszar UE, należy wykazać obrót z tytułu tej dostawy w rozliczeniu za maj 2012 roku, stosując do jej opodatkowania stawkę VAT 23 %.

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 sierpnia 2010 roku nr IPPP3/443-425/10-4/KC, wydanej w zakresie prawidłowego rozliczenia wystawionej faktury korygującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i eksport. Organ podatkowy stwierdził, że w sytuacji, gdy sprzedawca, dokonując m.in. eksportu, już po dostarczeniu towaru do kontrahenta wystawia faktury korygujące in plus „poprawiając swój błąd poprzez wystawienie faktury korygującej, winien rozliczyć tę fakturę korygującą w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

Jednocześnie, mają Państwo prawo do skorygowania sprzedaży ze stawką 23%, wykazanej czerwcu 2012 roku.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy