Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 15, 2015

Brak opodatkowania podatkiem VAT nabycia towaru od osoby fizycznej

0 877

Transakcja zakupu towarów dostarczanych do Polski z terytorium krajów UE od osoby fizycznej - obywatela kraju trzeciego, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2015 roku nr IPTPP2/443-711/14-4/JSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, czynny podatnik VAT oraz VAT UE, która prowadzi działalność gospodarczą, polegającą między innymi na sprzedaży we własnym imieniu, na rzecz zleceniodawcy przedmiotów używanych, pobierając za to określoną w umowie komisowej prowizję. Spółka, jako Komisant, zamierza podjąć współpracę z osobą fizyczną, tj. Komitentem, który jest obywatelem kraju trzeciego. Komitent będzie dokonywał dostawy w ilościach hurtowych towarów używanych, w tym używanych jedynie przez kilka lub kilkanaście dni lub tygodni do komisu z terytorium Państw Unii Europejskiej.

Dostarczane przedmioty, m.in. sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe, tablety, laptopy, mogą mieć wartość przewyższającą 1000 zł jednostkowo lub w ramach całej dostawy. Komitent nie będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej ani podatnikiem podatku w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT. Umowa sprzedaży pomiędzy Spółką a Komitentem będzie zawierana w formie pisemnej, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W momencie zawarcia umowy, przedmiot umowy nie będzie znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Spółka dopuszcza możliwość naprawy lub refabrykacji towaru wstawionego w komis na własny koszt. Spółka nie wyklucza również zakupu towaru na własną rzecz od Komitenta.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy nabycie towaru od osoby fizycznej z kraju trzeciego, którego przemieszczenie następuje z kraju członkowskiego Unii Europejskiej do Polski, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż czynność nabycia przez Spółkę przedmiotowych towarów od osoby fizycznej, będącej obywatelem kraju trzeciego, nie będzie stanowić importu towarów, w rozumieniu art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jak wynika z okoliczności sprawy Komitent, jako obywatel Państwa trzeciego, będzie dokonywał dostawy towarów do komisu z terytorium państw unii europejskiej.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż Komitent nie będzie podatnikiem podatku od wartości dodanej ani podatnikiem podatku w rozumieniu art. 15 ww. ustawy. Tym samym nie zostaną spełnione warunki dotyczące statusu podmiotu transakcji, aby móc uznać przedmiotową transakcję za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto w przedmiotowej sytuacji nabycie przez Spółkę towarów nie będzie stanowiło żadnej innej transakcji wymienionej w art. 5 ust. 1 ww. ustawy.

Reasumując, czynność nabycia przez Spółkę przedmiotowych towarów od osoby fizycznej z kraju trzeciego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1, art. 9 ust. 1, art. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.