Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

September 2, 2012

Brak potwierdzenia odbioru noty korygującej a prawo do odliczenia VAT

0 1271

Ostatnio otrzymałem od dostawcy fakturę z poprawnymi danymi mojej firmy, ale bez numeru NIP. Wystawiłem notę korygującą, ale dostawca zwleka z odesłaniem mi potwierdzonej kopii. Czy w takiej sytuacji mam prawo do odliczenia VAT z tej faktury?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pan prawo do odliczenia VAT z faktury, do której nie posiada Pan zaakceptowanej przez dostawcę kopii noty korygującej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. W opisanym przypadku, postąpił Pan zatem słusznie wystawiając notę korygującą dotyczącą braku Pana numeru NIP na wystawionej przez dostawcę fakturze.

Zarówno przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak i wymienionego wyżej rozporządzenia nie zawierają zapisów, które uzależniałyby możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od posiadania potwierdzonej kopii noty korygującej. Wprawdzie, zgodnie z § 15 pkt 2 i 4 wymienionego rozporządzenia nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią, a wystawca faktury, jeżeli akceptuje jej treść, potwierdza ją podpisem, jednakże z przepisów tych nie wynika, aby brak tego potwierdzenia uniemożliwiał dokonanie obniżenia kwoty podatku od towarów i usług z faktury, do której taką notę korygującą wystawiono.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w dziale IX w art. 86 ust. 1 oraz 2 stanowią, iż w zakresie, w jakim towary bądź usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Ponadto, art. 88 ust 3a ustawy o VAT, który zawiera katalog dokumentów, które nie stanowią podstawy do obniżenia podatku naliczonego również nie przewiduje, aby pominięcie numeru NIP nabywcy na fakturze VAT pozbawiało podatnika prawa do odliczenia podatku.

Jak widać, przepisy ustawy o VAT nie zawierają zapisów, które uniemożliwiałyby obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku braku posiadania przez wystawcę noty korygującej jej potwierdzenia przez sprzedawcę. Zatem podatnik ma prawo dokonać stosownego odliczenia podatku naliczonego określonego w otrzymanej fakturze nawet wówczas, gdy nie dostał jeszcze od kontrahenta potwierdzonej kopii noty korygującej. W tym przypadku zastosowanie znajdują bowiem zasady ogólne określone w przepisach art. 86 ust. 10-12, 16 i 18 ustawy, które określają moment odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury.

Katarzyna Domińska