Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , ROZLICZENIA VAT

May 8, 2018

Brak prawa wspólnego rozliczania się ze współmałżonkiem z działalności rolniczej

0 1188

Małżonkowie wspólnie prowadzący gospodarstwem rolnym lecz z dwoma odrębnie prowadzonymi działalnościami rolniczymi, tj. w zakresie produkcji zboża i warzyw oraz w zakresie chowu trzody chlewnej, nie mają prawa do wspólnego rozliczania podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2018 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.103.2018.2.MJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni przejęła po rodzicach 13 ha ziemi. Od 2007 r. Wnioskodawczyni jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Mąż Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne i od 1997 r. jest rolnikiem ryczałtowym. W swoim gospodarstwie (mąż) na powierzchni 3 h uprawia wyłącznie zboża i jest producentem trzody chlewnej. W 2008 r. Wnioskodawczyni zawarła związek małżeński i z mężem zamieszkała pod wspólnym adresem w gospodarstwie męża. W ciągu lat małżeństwa Wnioskodawczyni i jej mąż dokupili łącznie ok. 10 h ziemi wspólnie – jako małżeństwo. Posiadają więc ziemię wspólną jak i też każde ma odrębną ziemię po rodzicach. Wnioskodawczyni zajmowała się produkcją zboża i warzyw na gruntach własnych, tych zakupionych wspólnie z mężem oraz na gruntach dzierżawionych przez Wnioskodawczynię osobiście (umowy sporządzone notarialnie). Od początku małżeństwa Wnioskodawczyni i jej mąż rozliczali się odrębnie. Wnioskodawczyni jako rolnik VAT sprzedając swoje płody i mąż Wnioskodawczyni jako rolnik ryczałtowy sprzedając żywiec. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą zarówno na swoim własnym majątku jak również na majątku zakupionym wraz z mężem. Mąż Wnioskodawczyni po ślubie uzyskiwał dochód wyłącznie ze swojego pola, z dzierżawionych przez siebie gruntów i ze sprzedaży wyprodukowanej przez siebie trzody chlewnej (lochy – prosięta – tuczniki). Mąż w swoim gospodarstwie zajmuje się hodowlą trzody chlewnej a dochód ze swojej działalności przeznacza na modernizację i zakup urządzeń i wyposażenia chlewni oraz innych budynków, które otrzymał od rodziców.

Czy Wnioskodawczyni musi dokonywać sprzedaży na fakturę VAT trzody chlewnej należącej do męża Wnioskodawczyni będącego rolnikiem ryczałtowym?

Stanowisko Dyrektora

Działalność rolnicza – stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy o VAT - obejmuje produkcję roślinną i zwierzęcą, (...), a także świadczenie usług rolniczych. Biorąc pod uwagę przytoczoną definicję działalności gospodarczej (art. 15 ust. 2 ustawy) uznać należy, iż działalność rolnicza (art. 2 pkt 15 ustawy) mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1. Natomiast w myśl art. 15 ust. 5 ustawy, przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do osób fizycznych prowadzących wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione w ust. 4 przypadkach.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych – art. 2 pkt 19 ustawy.

Z brzmienia art. 96 ust. 2 ustawy wynika, iż w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Stosownie do art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W przedmiotowej sprawie nie mamy odczynienia ze wspólnie prowadzonym gospodarstwem rolnym lecz z dwoma odrębnie prowadzonymi działalnościami rolniczymi, tj. w zakresie produkcji zboża i warzyw oraz w zakresie chowu trzody chlewnej.

Mając na uwadze, powyższe należy uznać, że Wnioskodawczyni prowadząc gospodarstwo rolne, odrębne od gospodarstwa męża, jest zobowiązana do dokumentowania fakturą wyłącznie sprzedaży warzyw i zbóż pochodzących z własnego gospodarstwa i nie ma prawa do dokumentowania fakturą sprzedaży trzody chlewnej dokonywanej z gospodarstwa męża.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.