Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

February 28, 2012

Brak rejestracji samochodu a obowiązek zapłaty VAT

0 1022

W październiku 2011 roku zakupiłam do firmy samochód ciężarowy z Włoch. Zakup został udokumentowany fakturą VAT. Pojazd nie został zarejestrowany na terytorium Polski. Następnie, w styczniu bieżącego roku, samochód został sprzedany na Ukrainę. Czy powinnam wykazać w deklaracji VAT-7 zakup tego samochodu i wpłacić należny VAT do urzędu skarbowego? Czy powinnam wykazać zakup w informacji VAT-UE? Jak powinna wyglądać faktura sprzedaży pojazdu?

ODPOWIEDŹ

Nie jest Pani zobowiązana do wpłaty należnego podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu, ale powinna Pani rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w związku z jego zakupem.

UZASADNIENIE

W przypadku nabycia samochodu z innego kraju Unii Europejskiej, w sytuacji gdy nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, a dostawcą jest firma posiadająca siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, wystąpi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług polski podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę wewnętrzną w celu rozliczenia podatku należnego z tytułu tego nabycia.

Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 4 lit.c ustawy o VAT, kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi równocześnie podatek naliczony. W związku z tym, że, jak wynika z pytania, nabywany samochód jest samochodem ciężarowym, przysługuje Pani prawo do odliczenia całości podatku należnego z tytułu jego wewnątrzwspólnotowego nabycia. W deklaracji VAT-7 powinien zatem zostać wykazany zarówno podatek należny jak i naliczony – w takiej samej wysokości.

Podatnik jest zobowiązany do złożenia druku VAT- 23 i zapłaty do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego podatku należnego z tytułu zakupu środka transportu tylko w przypadku, gdy środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju – zgodnie z art. 103 ust.3 i ust.4 ustawy o VAT.

Kluczowym w powyższym przypadku jest to, że zakupiony przez Panią samochód ciężarowy nie został zarejestrowany i został sprzedany, a więc nie będzie przez Panią rejestrowany na terytorium kraju i nie będzie też użytkowany na terytorium kraju. Zatem w przedstawionej przez Panią sytuacji nie jest Pani zobowiązana do złożenia druku VAT-23 i wpłaty należnego podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego zakupu środka transportu. Bowiem, w myśl art. 105 ust. 1 ustawy o VAT, naczelnicy urzędów skarbowych są obowiązani do wydawania zaświadczeń potwierdzających uiszczenie lub brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu pojazdów z terytorium innego państwa członkowskiego dla celów związanych z rejestracją środków transportu. W sytuacji, gdy nie zachodzi konieczność rejestracji pojazdu na terytorium kraju, nie zachodzi również konieczność wydania przez organ podatkowy przedmiotowego zaświadczenia.

Powyższą transakcję powinna jednak Pani wykazać w deklaracji VAT-7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Jeżeli w wyniku dostawy towarów następuje ich wywóz poza terytorium Unii Europejskiej i wywóz ten jest potwierdzony przez urząd określony w przepisach celnych, wówczas mamy do czynienia z eksportem towarów. Wywóz musi być dokonany przez polskiego dostawcę lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w imieniu któregoś z nich. W myśl przepisów ustawy o VAT eksport jest jedną z czynności opodatkowanych tym podatkiem. Stawką podatkową właściwą dla eksportu jest stawka 0%. Aby jednak stawka ta mogła być zastosowana potrzebne jest posiadanie dokumentów celnych potwierdzających wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Na fakturze dokumentującej dostawę samochodu będącego przedmiotem zapytania, powinna Pani zatem zastosować stawkę VAT 0%, a następnie zadbać o dokumenty, na których urząd celny potwierdzi wywóz pojazdu poza terytorium Unii Europejskiej (potwierdzony przez urząd celny dokument SAD lub komunikat IE599).

Agnieszka Falkowska