Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

February 1, 2015

Brak rejestracji samochodu a prawo do odliczenia VAT

0 1036

W styczniu 2015 kupiłam samochód. 30 stycznia zrobiłam badanie na VAT-1a, ale w styczniu nie zarejestrowałam jeszcze samochodu. Czy mogę odliczyć VAT z faktury za paliwo wystawionej 31 stycznia 2015?

ODPOWIEDŹ

Tak, może Pani dokonać takiego odliczenia, pod warunkiem, że samochód będzie wykorzystywany do wykonywania działalności opodatkowanej VAT oraz, że zadba Pani o to, żeby podczas rejestracji w dowodzie rejestracyjnym została zamieszczona adnotacja o spełnieniu ustawowych wymagań.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.12 ust.1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 roku paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:1)    samochodów osobowych;2)    innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

  • a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

  • b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

  • c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

W myśl ust.2 cytowanego artykułu, powyższe ograniczenie nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zgodnie z art.86a ust.4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika między innymi w sytuacji, gdy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne. Art.86 ust.9 ustawy o VAT precyzuje, że pojazdami, które spełniają powyższy warunek są: 1)    pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

  • b)    z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla wyszczególnionych w przepisie przeznaczeń.

Zgodnie z ust.10 cytowanego przepisu spełnienie wymagań dla pojazdów określonych w punkcie 1 i 2 powyższej listy stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. W związku z tym, że w pytaniu informuje Pani o badaniu zakończonym adnotacją VAT-1a, wnioskuję, że zakupiony samochód to pojazd klasyfikowany jako wielozadaniowy lub van. W myśl przytoczonego powyżej przepisu taki samochód uprawnia do odliczenia podatku od paliwa stosowanego do jego napędu, pod warunkiem, że podatnik dokonujący odliczenia posiada opisane powyżej dowody na to, że jest to właśnie taki pojazd (zaświadczenie wydane przez stację kontroli pojazdów oraz adnotację w dowodzie rejestracyjnym). W momencie dokonywania zakupu paliwa była już Pani w posiadaniu pierwszego z wymienionych dowodów.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują kiedy należy uzyskać adnotację o spełnieniu przez samochód wymagań uprawniających do odliczenia VAT od paliwa. Zdaniem Redakcji spełnianie przez pojazd wymagań uprawniających do dokonania takiego odliczenia jest kategorią obiektywną, a zaświadczenie wydane przez stację kontroli pojazdów oraz wpis do dowodu rejestracyjnego pełni funkcję dowodową. Skoro przepisy ustawy nie precyzują wprost, że taki wpis ma być zamieszczony przed dokonaniem odliczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokonać odliczenia podatku z faktury, która została wystawiona przed dokonaniem wpisu. W momencie dokonania odliczenia będzie posiadała Pani potwierdzenie ze stacji kontroli pojazdów, że rodzaj pojazdu uprawnia Panią do dokonania odliczenia podatku od paliwa, a z pewnością w niedługim czasie uzyska Pani również wpis do dowodu rejestracyjnego, co zapewni spełnienie wszystkich ustawowych warunków dla uznania samochodu za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Oczywiście odliczenie podatku jest jeszcze uzależnione od spełnienia podstawowego warunku, czyli wykorzystywania pojazdu do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Ewa Konarska