Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

January 16, 2017

Brak rejestracji VAT-UE nabywcy towaru a prawo do stawki 0%

0 1155

Brak w okresie dostawy formalnego warunku posiadania przez nabywcę statusu podatnika VAT UE nie pozbawia prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2017 roku nr 2461-IBPP4.4512.115.2016.2.BP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie mechaniki i blacharstwa samochodowego, sprzedaży części i akcesoriów samochodowych i materiałów lakierniczych. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada także aktywny numer VAT UE. Od stycznia 2016 dokonywał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium UE-Niemcy. Towar został faktycznie wywieziony do Niemiec, Wnioskodawca posiada komplet dokumentów potwierdzających faktyczne dokonane dostawy i odbiór towarów w Niemczech. Po czasie okazało się, że odbiorca towarów z Niemiec nie jest zarejestrowany na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (jest jednak podatnikiem podatku od wartości dodanej). Podatnik dokonał rejestracji na potrzeby VAT UE kilka miesięcy później. Na moment dokonanej dostawy kontrahent Wnioskodawcy posiadający siedzibę na terytorium Niemiec był zobowiązany do rejestracji z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również być podmiotem zobowiązanym do rozliczenia z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Czy Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę 0% do przedstawionej powyżej dostawy towarów?

Stanowisko Dyrektora

Analiza regulacji dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów pozwala na wskazanie dwóch podstawowych warunków od spełnienia których uzależnione jest potraktowanie danej czynności jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, a w konsekwencji jej opodatkowanie preferencyjną stawką podatku w wysokości 0%. Pierwszy z tych warunków dotyczy aspektu prawnego transakcji – jego spełnienie ma gwarantować, że czynność ta zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w państwie przeznaczenia i zostanie tam faktycznie opodatkowana. Drugi z warunków dotyczy aspektu faktycznego transakcji – jego spełnienie pozwala na przyjecie, że faktycznie nastąpił wywóz towarów z kraju i jego transport (przemieszczenie) do innego panstwa członkowskiego.

Drugi z warunków, o którym mowa wyżej, od którego spełnienia zależy potraktowanie danej dostawy jako dostawy wewnątrzwspólnotowej opodatkowanej stawką podatku w wysokości 0%, dotyczy udokumentowania wywozu towaru oraz dostarczenia go w państwie przeznaczenia. Koncentruje sie on zatem na faktycznych a nie prawnych aspektach transakcji. Powyższy warunek został określony wprost w cyt. wyżej art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto, jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-587/10, „o ile numer identyfikacji dla celów podatku VAT stanowi dowód statusu podatkowego podatnika oraz ułatwia kontrole czynności wewnątrzwspólnotowych, to jednak jest to wymóg formalny, który w żadnym wypadku nie może podważać zwolnienia z podatku VAT, jeżeli materialne przesłanki zaistnienia dostawy wewnątrzwspólnotowej zostały spełnione."

Mając zatem na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy wskazać, że w przypadku gdy w przedmiotowej sprawie, nastąpiło rzeczywiste przemieszczenie towarów z terytorium Polski na terytorium Niemiec, w celu przeniesienia na kontrahenta posiadającego siedzibę w Niemczech prawa do rozporządzania wywożonym towarem jak właściciel, to tym samym ww. transakcja spełnia przesłanki uznania jej za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Przy czym, jeżeli z okoliczności wynika, że odbiorca towarów z Niemiec nie był zarejestrowany na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych na dzień dokonania dostawy, lecz na moment dokonanej dostawy był zobowiązany do rejestracji z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jak również był podmiotem zobowiązanym do rozliczenia z wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, to pomimo, że kontrahent z Niemiec (podatnik od wartości dodanej) dokonał takiej rejestracji na potrzeby VAT UE dopiero kilka miesięcy później to należy stwierdzić, iż w okolicznościach niniejszej sprawy zostały spełnione warunki wynikające z art. 13 ust. 2 pkt 1 oraz art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 2 pkt 1 oraz art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.