Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

May 1, 2013

Brak rejestracji VAT-UE w momencie dostawy a prawo do stawki VAT 0%

0 1179

W styczniu sprzedałam towar i wystawiłam fakturę ze stawką 0% holenderskiemu kontrahentowi. Czy miałam prawo do zastosowania stawki 0% nie będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE w momencie dostawy towarów? Rejestracji dokonałam na początku lutego br.

ODPOWIEDŹ

Tak, miała Pani prawo do zastosowania stawki VAT 0% dla dokonanej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, pomimo braku rejestracji jako podatnik VAT-UE w momencie dostawy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.42 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2013 roku wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlegała opodatkowaniu preferencyjną stawką VAT 0%, pod warunkiem że zarówno podatnik dokonujący dostawy jak i nabywca posiadali właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych zawierający dwuliterowy kod i podali te numery na fakturze stwierdzającej dostawę towarów – powinni być zatem zarejestrowanymi podatnikami VAT-UE.

Natomiast od dnia 1 kwietnia 2013 roku przywołany powyżej art.42 ust.1 pkt 1 uzyskał nowe brzmienie, zgodnie z którym stawka VAT 0% może mieć zastosowanie, jeżeli na dzień dokonania dostawy nabywca posiadał właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. W art.42 dodano również pkt 3, zgodnie z którym dostawca ma być zarejestrowany jako podatnik VAT-UE na dzień złożenia deklaracji, w której wykazuje tę dostawę.

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (art.20 ust.1 ustawy). Pani dokonała dostawy w styczniu i w tym samym miesiącu wystawiła fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową transakcję, w związku z czym obowiązek podatkowy powstał w styczniu i w deklaracji VAT-7 za styczeń (lub za I kwartał) winna Pani rozliczyć przedmiotową dostawę.

Jeżeli składa Pani deklaracje miesięczne, deklarację VAT-7 za styczeń 2013 roku powinna Pani złożyć do 25 lutego 2013 roku (a zatem za obowiązywania „starego”, bardziej restrykcyjnego brzmienia przepisu). Przy określaniu stawki podatku w odniesieniu do przedmiotowej transakcji należy jednak mieć na uwadze wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 marca 2011 roku o sygn. akt I FSK 1579/10, w którym Sąd, powołując się na liczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, orzekł między innymi, że „(...) pierwszeństwo należy dać faktowi rzeczywistego wykonania czynności, przed wymogami formalnymi. Inaczej rzecz ujmując, w sytuacji gdy dokonanie czynności jest oczywiste i nie budzi wątpliwości, stosowanie mechaniczne skutków w postaci nieuznania danej dostawy za WDT tylko i wyłącznie z powodu niewypełnienia wymogu formalnego, ustalonego przez przepisy prawa, sprzeciwia się jednej z podstawowych zasad, tj. neutralności podatku od towarów i usług, eksponowanej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W przypadku zderzenia się tych dwóch kwestii przesądzającą jest materialna strona transakcji, jej rzeczywiste wystąpienie”. W rezultacie sędziowie NSA uznali, że wymogi formalne nie mogą przesądzać o pozbawieniu podatnika prawa do zastosowania stawki VAT 0%, a podatnik, który dokonał rejestracji dla potrzeb wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% również w stosunku do dostaw dokonanych przed datą rejestracji, pod warunkiem, że zgromadził wszystkie dokumenty potwierdzające, że towar faktycznie opuścił terytorium kraju.

Podsumowując, w sytuacji kiedy dokonała Pani wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w styczniu a rejestracji jako podatnika VAT-UE w lutym, należy uznać, że miała Pani prawo do zastosowania stawki VAT 0%, przy założeniu, że przed upływem terminu do złożenia deklaracji za styczeń posiadała Pani dowody iż towar został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

Katarzyna Domińska