Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , KASY REJESTRUJĄCE

December 3, 2015

Brak sprzedaży dla osób fizycznych po wznowieniu działalności a ulga na zakup kasy

0 980

Prowadziłem rok działalność gospodarczą będąc podatnikiem VAT, świadcząc usługi budowlane i stosując kasę rejestrującą. Otrzymałem zwrot ulgi z tytułu nabycia kasy. Ze względów zdrowotnych zawiesiłem na 2 lata działalność gospodarczą. Po wznowieniu działalności w 2015 roku jeszcze do tej pory nie świadczyłem żadnej usługi dla osoby fizycznej ponieważ jestem podwykonawcą w innej firmie budowlanej. Nie zamierzam trwale rezygnować z usług dla osób prywatnych. Czy muszę oddać ulgę?

ODPOWIEDŹ

Nie, jeżeli usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zostaną wznowione a suma okresów ewidencjonowania na kasie rejestrującej (np. okresy przed zawieszeniem działalności i po zawieszeniu działalności) do momentu jej likwidacji przekroczy 3 lata.

UZASADNIENIE

Z treści art. 111 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis.

Z kolei z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących wynika, że podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania: zaprzestaną działalności, nastąpi otwarcie likwidacji, zostanie ogłoszona upadłość, nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3. Z ust. 2 tego przepisu wynika, że obowiązek zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących dotyczy tylko tych kas, których dotyczą okoliczności wymienione w ust. 1. Zwrotu należy dokonać na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po:

a) miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy miesięczne,

b) kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie takiego zwrotu, jeżeli podatnik rozlicza podatek za okresy kwartalne (§ 6 ust. 3 pkt 1).

Należy w tym miejscu zauważyć, iż zaprzestanie działalności, o której mowa w wyżej powołanym § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, czy też zaprzestanie używania kasy, o której mowa w art. 111 ust. 6 ustawy nie jest tożsame z wstrzymaniem się na określony czas od prowadzenia działalności (np. jej zawieszenie). Organy podatkowe uznają, że wstrzymanie się na określony czas od prowadzenia działalności a następnie wznowienie jej po tym okresie, nie powoduje ich zdaniem obowiązku zwrotu odliczonej lub zwróconej podatnikowi ulgi oczywiście pod warunkiem użytkowania kasy w sumie przez okres 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Termin „zaprzestanie użytkowania”, nie został zdefiniowany w w/w rozporządzeniu, ani też w ustawie o podatku od towarów i usług, ale niewątpliwie należy tu wziąć pod uwagę tylko taką sytuację, która powoduje zaprzestanie używania kasy w sposób trwały, bez powrotu do jej ponownego używania przed terminem likwidacji działalności.

Naszym zdaniem aby uwiarygodnić fakt, iż nie zaprzestaje Pan ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej i w przyszłości zamierza Pan nadal świadczyć usługi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej należy pozostawić kasę rejestrującą w stanie technicznym odpowiadającym wymogom określonym w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących tj. przede wszystkim należy dokonywać obowiązkowych przeglądów technicznych nie rzadziej niż co 2 lata, zgodnie z zapisem § 33 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 roku w sprawie kas rejestrujących, do momentu, kiedy ponownie zostanie podjęta decyzja o sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów

i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jako podatnik, wobec którego powstał wcześniej obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest Pan zobowiązany do jej prowadzenia w przypadku wykonania każdej usługi na rzecz w/w osób.

Reasumując powyższe:

  • W przypadku gdy po okresie zawieszenia działalności a przed datą jej likwidacji, usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie zostaną wznowione, to nie będzie Pan uznany za podmiot prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i używający na te cele kasy rejestrującej. Wtedy jeśli okres użytkowania kasy wyniesie krócej niż 3 lata zwrotu ulgi trzeba będzie dokonać w terminie do 25 dnia miesiąca (podatnik VAT), następującego po miesiącu/kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie tego zwrotu tj. po miesiącu w którym upłynął okres zawieszenia,

  • W sytuacji gdy po okresie zawieszenia działalności usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zostaną wznowione, ale suma okresów używania kasy rejestrującej (np. okresy przed zawieszeniem działalności i po zawieszeniu działalności) do momentu likwidacji działalności nie przekroczy 3 lat użytkowania, to zwrotu ulgi należy również dokonać w terminie do 25 dnia miesiąca (podatnik VAT), następującego po miesiącu/kwartale, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie tego zwrotu tj. po miesiącu w którym nastąpiło trwałe zaprzestanie użytkowania w związku z likwidacją działalności.

Najbezpieczniejszym zatem działaniem byłoby dokonywanie chociaż sporadycznie transakcji na rzecz takich osób i rejestrowanie ich za pomocą kasy rejestrującej.

Podstawa prawna: art. 111 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 6 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Anna Kassian