Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

November 30, 2014

Brak transakcji wewnątrzwspólnotowych a obowiązek złożenia VAT-UE

0 1051

Znajomy nie składał VAT-UE bo nie miał transakcji w UE, został jednak wezwany do US. Czy powinien składać deklaracje VAT-UE mimo braku transakcji UE i czy podlega pod Kodeks karny skarbowy.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów, wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych rozliczanych w ramach procedury uproszczonej, a także świadczonych usługach, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, czyli usługach świadczonych dla podatników, które opodatkowane są według zasady ogólnej, czyli w kraju nabywcy.

Co do zasady, zgodnie z treścią art. 100 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji. Mogą być również składane za okresy kwartalne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy przy spełnieniu wymienionych w art. 103 ust. 4 ustawy warunków. Natomiast informacje podsumowujące składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej składa się do 25. dnia miesiąca następującego po okresie, za który składana jest deklaracja.

Przepisy nie nakładają obowiązku składania zerowych informacji podsumowujących. Jeżeli zatem w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał żadnych transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie musi składać informacji podsumowującej. Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w informacji zamieszczonej 23 maja 2012 roku na swojej stronie internetowej: (…) nie ma obowiązku składania do urzędu „zerowych” informacji podsumowujących VAT-UE." 

W opisanym przypadku, ponieważ Czytelnik nie dokonywał wewnątrzwspólnotowych transakcji, nie miał obowiązku składać w urzędzie informacji podsumowującej, a zatem nie będzie również podlegał ustawie kodeks karny skarbowy. Jednocześnie przypominamy, że złożenie po terminie informacji podsumowującej stanowi wykroczenie skarbowe.

Zgodnie z art. 80a § 2 ustawy kodeks karny skarbowy (k.k.s.) kto, wbrew obowiązkowi, nie składa w terminie właściwemu organowi informacji podsumowującej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Kara grzywny wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Stąd też w zależności od przypadku jej wysokość może wahać się między 138,60 zł a 27.720 zł. Wymierzając karę grzywny, uwzględnia się stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.

Jeżeli termin złożenia informacji podsumowującej zostanie naruszony, aby uniknąć kary najlepiej skorzystać z przywileju jaki daje art. 16 k.k.s., tzw. czynnego żalu. Czynny żal zastosować można jednak wyłącznie przed wszczęciem postępowania w sprawie niezłożenia informacji VAT-UE. W praktyce czynny żal sprowadza się do powiadomienia organu o złożeniu informacji po terminie oraz przekazaniu VAT-UE.

Bożena Sawicka