Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18) , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 30, 2012

Brak własności importowanych towarów a prawo do odliczenia VAT

0 1166

Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów nie jest uzależnione od nabycia prawa własności towaru przez importera.

 

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP3/443-1528/11-2/KB z 16 lutego 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Włoska Spółka, zarejestrowana dla celów VAT we Włoszech, prowadzi działalność gospodarczą w branży kosmetycznej. Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W związku z dokonywaniem transakcji na terytorium kraju Spółka planuje jedynie najmować powierzchnię magazynową od podmiotów trzecich oraz zamierza zarejestrować się dla celów podatku VAT w Polsce. Spółka zamierza przekazywać polskiemu Podwykonawcy materiały niezbędne do wykonania finalnego produktu. Podwykonawca będzie wykonywał usługi na powierzonym materiale tj. będzie dokonywał konfekcji polegającej na składaniu elementów powierzonych przez Spółkę, w wyniku czego powstanie produkt finalny gotowy do sprzedaży. Niektóre komponenty (np. klej) będą również sprzedawane przez Spółkę dla Podwykonawcy w celu dokonania konfekcji.

Część materiałów do produkcji - opakowania, będą sprowadzane do Polski spoza terytorium Unii Europejskiej, m.in. z Chin lub z Tunezji, przy czym Spółka nie będzie w żadnym momencie właścicielem opakowań. Właścicielem opakowań będzie zawsze Klient Spółki, który w późniejszym etapie nabędzie od Spółki gotowy produkt (przy produkcji którego będzie wykorzystane przedmiotowe opakowanie).

Czynności związane z importem opakowań wykonywane będą przez Spółkę na mocy umowy z Klientem. Zatem na zgłoszeniu importowym Spółka będzie występować jako importer towarów. Natomiast załatwienie formalności przywozowych związanych z procedurą dopuszczenia do obrotu Spółka zleci firmie spedycyjnej, działającej jako przedstawiciel bezpośredni Spółki. Importowane opakowania będą wykorzystywane przy produkcji Produktu, który następnie będzie sprzedawany Klientowi przez Spółkę w ramach czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy będzie jej przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego w dokumencie odprawy celnej z tytułu importu opakowań, zważywszy na fakt, iż Spółka dokonując importu towarów (opakowań) i będąc zobowiązaną do zapłaty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów nie będzie ich właścicielem.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy zgodził się ze Spółką, że będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy imporcie opakowań pomimo tego, że nie będzie ich właścicielem.

Dyrektora Izby Skarbowej przekonała argumentacja podatnika, który przywołał przepisy Rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny („WKC”). Stosownie do art. 201 WKC, do uiszczenia długu celnego zobowiązany jest przede wszystkim zgłaszający. Przy czym, na podstawie art. 4 pkt 18 WKC zgłaszający oznacza osobę, która dokonuje zgłoszenia celnego we własnym imieniu, albo osobę, w której imieniu dokonywane jest zgłoszenie celne. W omawianej transakcji

Spółka będzie korzystała z usług firmy spedycyjnej, która będzie działać jako przedstawiciel bezpośredni Spółki. Biorąc to pod uwagę należy stwierdzić, iż to na Spółce będzie ciążyć obowiązek zapłaty cła, z tytułu odprawy celnej towaru, gdyż przedstawiciel bezpośredni Spółki jako podmiot działający w imieniu i na rzecz Spółki będzie dokonywał jedynie formalności za reprezentowanego (Spółkę). Tym samym czynność zgłoszenia dokonana przez przedstawiciela bezpośredniego pociągnie za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanej Spółki.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną obniżoną lub zerową stawkę celną. Oznacza to, iż Spółka występująca w dokumentach celnych jako importer, zobowiązana będzie do zapłaty należnego podatku VAT z tytułu importu towarów, gdyż to Spółkę obciążać będzie dług celny. Konsekwentnie, Spółka będzie podatnikiem VAT z tytułu importu towarów, mimo iż nie będzie ich formalnym właścicielem. Warto podkreślić, iż możliwość zgłoszenia towarów do odprawy celnej w celu dopuszczenia do obrotu nie jest uzależniona od nabycia prawa własności do tych towarów, czy tez prawa do rozporządzania nimi.

Podatek VAT zapłacony z tytułu importu towarów przez Spółkę będzie więc podatkiem zapłaconym przez podatnika tego podatku, wynikającym ze zgłoszenia celnego złożonego w imieniu Spółki. Zatem Spółka, jako podatnik VAT z tytułu importu towarów, co do zasady, winna być uprawniona do odliczenia uiszczonego podatku VAT, o ile dokonany przez nią import towarów związany jest z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Organ podatkowy zgodził się również ze stanowiskiem Spółki, że nie ulega wątpliwości, iż będzie ona dokonywać czynności opodatkowanych z wykorzystaniem importowanych opakowań, gdyż opakowania będą stanowiły element Produktu, który będzie sprzedawany zawsze Klientowi. Transakcja sprzedaży Produktu Klientowi będzie podlegała opodatkowaniu VAT, gdyż będzie dokonywana, bądź jako sprzedaż krajowa, bądź jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, bądź jako eksport towarów. Zatem, import opakowań będzie miał bezpośredni związek z czynnościami opodatkowanymi, które będą wykonywane przez Spółkę na terytorium Polski.

Podstawa prawna: art. 17 ust.1 pkt 1, art.86 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.