Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 31, 2013

Budowa budynku mieszkalno-usługowego a stawka VAT

0 1049

Wnioskodawczyni, w stosunku do budowy budynku mieszkalno-usługowego sklasyfikowanego w PKOB w kategorii 1122, ma prawo zastosować preferencyjną stawka podatku VAT, tj. 8%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2013 roku nr IBPP2/443-773/13/WN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która przyjęła do realizacji wybudowanie dwóch budynków mieszkalno-usługowych z wewnętrznymi instalacjami: wod-kan, c.o., gaz, elektryczną, układu komunikacyjnego z miejscami postojowymi sklasyfikowanego w PKOB w kategorii 1122.

Zlecenie na roboty budowlane dotyczą wybudowania dwóch identycznych budynków mieszkalno-usługowych – obydwa będą środkami trwałymi w firmie inwestora. Na każdy budynek jest odrębna umowa na roboty budowlane. Zgodnie z projektem budowlanym ponad połowa powierzchni jest przeznaczona na cele mieszkaniowe, w tym żaden lokal mieszkalny nie przekracza 150 m2.

Faktury będą wystawiane na firmę inwestora i będą płacone z kredytu firmowego jego firmy. Zarówno inwestor jak i Wnioskodawczyni są czynnymi podatnikami podatku VAT.

W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym, Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości odnośnie prawa do stosowania 8% stawki podatku VAT dla całości robót budowlanych realizowanych przy budowie budynku mieszkalno-usługowego będącego środkiem trwałym w firmie inwestora.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc po uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołany powyżej stan prawny organ podatkowy stwierdził, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni świadcząc usługę budowlaną polegającą na wybudowaniu całego budynku mieszkalno-usługowego, gdzie ponad połowa powierzchni użytkowej będzie wykorzystana na cele mieszkaniowe, będzie mogła skorzystać z zapisu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług wprost. Zatem w stosunku do budowy przedmiotowego budynku sklasyfikowanego w PKOB w kategorii 1122 (Dział 11), zastosowanie ma preferencyjna stawka podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ww. ustawy. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż skoro przedmiotem zawartej umowy jest budowa budynku jako całości, sklasyfikowanego w PKOB 1122, zatem stawka podatku VAT, o której mowa powyżej, będzie miała zastosowanie do całości wykonanych robót, zarówno związanych z lokalami mieszkalnymi, jak i lokalami użytkowymi, bez konieczności wyliczania proporcji udziału powierzchni lokali użytkowych w ogólnej powierzchni budynku.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie dla prawidłowego zastosowania stawki podatku VAT na roboty budowlane dotyczące budynku mieszkalno-usługowego ma klasyfikacja przedmiotowego budynku według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Zatem skoro budynek mieszkalno-usługowy został sklasyfikowany przez Wnioskodawczynię do PKOB 1122, to do całości robót budowlanych związanych z budową tego budynku należy zastosować stawkę obniżoną w wysokości 8%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.