Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

July 1, 2014

Budowa domu jednorodzinnego z częścią usługową a VAT

0 1071

Preferencyjna stawka w wysokości 8% ma zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13 marca 2014 roku nr ILPP1/443-1125/13-4/AWa.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który rozpoczął budowę domu jednorodzinnego z częścią usługową przeznaczoną na gabinety lekarskie dla osoby fizycznej. Materiały na ww. budowę inwestor kupuje we własnym zakresie. Natomiast Podatnik będzie wystawiał faktury na robociznę etapami. Za pierwszy etap budowy Podatnik wystawił już fakturę, z wyszczególnioną pozycją jak ławy i fundamenty stosując stawkę podatku VAT w wysokości 8%.

Jednocześnie Podatnik zaczerpnął informacji w urzędzie skarbowym, pod jaki podlega, iż powinien proporcjonalnie podzielić VAT opierając się o powierzchnię użytkową ww. obiektu. Powierzchnia zabudowy wynosi 171,8 m2, powierzchnia całkowita wynosi 343,6 m2, kubatura wynosi 1511 m2. Część mieszkalna ma 168,2 m2 powierzchni użytkowej, z kolei część usługowa – gabinety lekarskie zajmuje 108,3 m2 powierzchni użytkowej, tj. parter to część usługowa, a piętro to część mieszkalna. Dzieląc proporcjonalnie według powierzchni wychodzi, że stawkę 8% Podatnik powinien zastosować w 60,8%, natomiast podatek VAT 23% powinien zastosować w 39,2% wystawionych faktur.

W związku z tym, że w klasyfikacji PKOB nie ma podziału na budynki mieszkalne i budynki mieszkalne z częścią usługową Podatnik klasyfikuje budynek jako 1110 – budynki mieszkalne jednorodzinne.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT powinien zastosować.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazał, iż preferencyjna 8% stawka podatku VAT ma zastosowanie do czynności enumeratywnie wymienionych w art. 41 ust. 12 ww. ustawy, tj. dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Ponadto, organ podatkowy zaznaczył, iż zgodnie z art. 41 ust. 12b ww. ustawy, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a ww. ustawy nie zalicza:

- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Odnosząc powołane przepisy prawa do przedstawionego stanu faktycznego organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku budowy domu jednorodzinnego o powierzchni całkowitej 343,6 m2, sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11, preferencyjna stawka w wysokości 8% ma zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej, tj. do powierzchni 300 m2. Natomiast w stosunku do pozostałej części powierzchni budynku, dla usług budowy ww. domu zastosować należy stawkę podatku w wysokości 23%, zgodnie z powołanym art. 41 ust. 12c ww. ustawy.

Ponadto organ podatkowy wskazał, iż zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT uzależnione jest także od postanowień umowy na wykonanie robót budowlanych. Jeżeli przedmiotem umowy będą roboty budowlane w całości dotyczące budynku mieszkalnego (PKOB 11) – to należna stawka w odniesieniu do ww. powierzchni 300 m2 będzie 8%. Jeżeli jednak w umowie zostanie wskazane, że roboty budowlane dotyczyć będą poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych, wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych w części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych w części niemieszkalnej – 23% stawka podatku.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 – 12c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.