Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , OŚWIATA I KULTURA , BUDOWNICTWO , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

February 28, 2012

Budowa sieci teleinformatycznej przez uczelnię a prawo do odliczenia VAT

0 1060

Uczelni przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur zakupu towarów i usług związanych z realizacją projektu budowy sieci teleinformatycznej.

Wynika to z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lipca 2011 roku numer IPPP3/443-549/11-4/JK.

 

Sytuacja podatnika

Uczelnia zawarła umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na dofinansowanie projektu, który ma doprowadzić do stworzenia vortalu internetowego poświęconego problematyce kondycji fizycznej polskiego społeczeństwa W wyniku realizacji projektu powstanie sieć teleinformatyczna zbudowana z aplikacji i systemu dwukierunkowych usług internetowych. W bazach danych działających na serwerach znajdą się wyniki badań (rozwoju, sprawności wydolności fizycznej) prowadzonych przez uczelnię w latach 1979-2010, uzupełnione przez wyniki gromadzone przy pomocy użytkowników systemu. Użytkownikami wszelkich usług oferowanych przez system informatyczny będą niedefiniowani użytkownicy indywidualni, jednostki organizacyjne, instytucje (przedszkola, szkoły, ośrodki wychowawcze i opiekuńcze, kluby i związki sportowe jednostki samorządowe zajmujące się problematyką kultury fizycznej) oraz ośrodki akademickie i naukowe w całej Polsce. Nie przewiduje się ograniczania dostępności vortalu dla użytkowników Internetu.

Przedstawiając stan faktyczny, uczelnia oświadczyła, że usługi świadczone przez nią w ramach projektu stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT, sklasyfikowane jako zarządzanie projektem edukacyjno-szkoleniowo-sportowym poświęconym problematyce kondycji fizycznej polskiego społeczeństwa, realizowane za pomocą interaktywnej platformy internetowej i mieszczą się w grupowaniu PKWiU 70.22.20.0 „Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych”. Wszystkie zakupy rzeczowe i zakupione usługi w celu realizacji projektu są ewidencjonowane w osobnym rejestrze zakupu i są one wykorzystywane tylko i wyłącznie do realizacji zadań związanych z realizacją projektu. Nie są natomiast w żadnym stopniu powiązane z innymi obszarami działalności uczelni.

W związku z powyższym, uczelnia zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy przy dokonywaniu zakupów towarów i usług na rzecz opisanego powyżej projektu przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a jeśli tak to czy prawo to będzie przysługiwało w całości czy w części.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska uczelni, zgodnie z którym przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości. Rozliczenie podatku naliczonego przez podatnika na zasadach określonych w art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby zakupywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Ponadto ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia. Jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W związku z tym, że usługi świadczone przez uczelnię w ramach projektu stanowią czynności opodatkowane podatkiem VAT i na przestrzeni realizacji projektu (przede wszystkim z chwilą zaprzestania dofinansowania ze środków unijnych) uczelnia zakłada świadczenie odpłatnych opodatkowanych usług (przewiduje sprzedaż powierzchni reklamowych, oprogramowania, internetową sprzedaż urządzeń), podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywaniem w przyszłości czynności opodatkowanych, zostaje spełniona, a zatem uczelni przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektu.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług