Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO

May 8, 2013

Budowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 875

Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 lutego 2013 roku nr IPPP2/443-1230/12-2/RR.

Sytuacja podatnika

Gmina, czynny podatnik VAT, wybudowała w 2011 roku sieć wodociągową, kanalizacyjną oraz oczyszczalnię ścieków w celu przekazania w dzierżawę Komunalnemu Zakładowi Budżetowemu. Zakład płaci gminie czynsz dzierżawny, użytkuje przekazane środki trwałe i pobiera opłaty za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Gmina jest właścicielem wskazanych powyżej inwestycji, są one przyjęte na majątek gminy. Wymienione wyżej inwestycje finansowane były ze środków własnych oraz pożyczek. Ponadto w latach poprzednich Gmina przekazywała Zakładowi w nieodpłatne użytkowanie sieci wodociągowe i kanalizacyjne. W 2012 r. nastąpiła zmiana formy umowy, zawartej pomiędzy Gminą a Zakładem, z nieodpłatnej na odpłatną. Zakład zamiast nieodpłatnego użytkowania płaci Gminie czynsz dzierżawny. Gmina jest właścicielem wskazanych powyżej inwestycji, są one przyjęte na majątek gminy.

Wątpliwości Gminy dotyczą prawa do odliczenia w trybie art. 86 ustawy o VAT podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych budową sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, oczyszczalni ścieków.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż podstawowym warunkiem dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zatem aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku od towarów i usług oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem).

Bowiem jak wynika z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy usługi dzierżawy jako wymienione w art. 8 ust. 1 ww. ustawy są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Ponadto usługi te nie korzystają ze zwolnienia od podatku.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów i usług związanych z wytworzeniem i ulepszeniem majątku na podstawie art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna : art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.