Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 28, 2016

Budowa socjalnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego a stawka VAT

0 1005

Gmina winna zastosować w zakresie opodatkowania:

  • robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkaniowym 8% stawkę podatku VAT,

  • robót budowlanych związanych z infrastrukturą techniczną na zewnątrz budynku oraz robotami związanymi z zagospodarowaniem i urządzeniem terenu 23% stawkę podatku VAT,

  • montażu wyposażenia socjalnego budynku mieszkalnego 23% stawkę podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 27 lipca 2016 roku nr IBPP2/4512-501/16/ICz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która planuje budowę socjalnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Na realizację zadania będzie zawarta jedna umowa kompleksowa, pomiędzy Gminą a wykonawcą robót budowlanych, obejmująca prace budowlane dotyczące budynku jako całości, tj. prace polegające na budowie całego budynku wraz infrastrukturą techniczną. Na wykonanie prac budowlanych nie będą zawierane umowy cząstkowe dotyczące wykonania prac w poszczególnych częściach budynku. Wynagrodzenie dla głównego wykonawcy będzie uzależnione od ilości wykonanych poszczególnych czynności wymienionych w umowie. Główny wykonawca prac budowlanych będzie rozliczany z realizacji całego zadania sposób kompleksowy na postawie obmiarów wykonanych prac.

Gmina dla poszczególnych robót związanych z budową mieszkań socjalnych na terenie miasta zastosowała następujące stawki VAT tj.:

  • 8% dla robót budowlanych związanych z budownictwem mieszkalnym,

  • 23% dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą techniczną na zewnątrz budynku oraz robotami związanymi z zagospodarowaniem i urządzeniem terenu.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prawidłowo określiła stawki podatku VAT dla robót związanych z budownictwem mieszkalnym oraz z infrastrukturą techniczną na zewnątrz budynku, robotami związanymi z zagospodarowaniem i urządzeniem terenu?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż skoro przedmiotem umowy kompleksowej są roboty w zakresie budowy socjalnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego i umowa zawarta jest na wykonanie jako całości, to obniżona stawka podatku w wysokości 8% ma zastosowanie do całości robót wykonywanych w bryle budynku, w tym również dla prac związanych z wykonywaniem niezbędnej infrastruktury technicznej w ramach umowy generalnego wykonawstwa w zakresie niewykraczającym poza bryłę budynku, na podstawie art. 41 ust. 2 i ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast prace budowlane wykonywane w ramach kompleksowej umowy poza obiektem budowlanym, dotyczące infrastruktury towarzyszącej, będą opodatkowane według stawki 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ww. ustawy.

Analogicznie obniżona stawka podatku nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do wyposażenia np. w sprzęt AGD, gdyż nawet jeżeli jest on przeznaczony do zabudowy, to nie stanowi po zamontowaniu trwałego elementu konstrukcyjnego budynku. Elementy wyposażenia jako mogące być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego, zaliczane są do części przynależnych i winny zostać opodatkowane według zasad dla nich właściwych, tj. według stawki właściwej dla danego rodzaju towaru.

Zatem w sytuacji montażu ruchomych elementów wyposażenia pomieszczeń budynku mieszkalnego w ramach świadczenia usługi budowlanej budynku mieszkalnego, organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji, gdy powiązanie elementów wyposażenia następuje w sposób trwały z konstrukcją budynku, przez co tworzą one element składowy wówczas należy zastosować stawkę podatku właściwą dla usługi budowy budynku mieszkalnego, natomiast wyposażenie budynku mieszkalnego, w elementy o charakterze ruchomym, które nie będą połączone z budynkiem w sposób trwały, co za tym idzie ich montaż nie nastąpi z wykorzystaniem w sposób istotny elementów konstrukcyjnych budynku należy zastosować stawkę podatku w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 41 ust. 12 w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.