Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

October 9, 2015

Budowa wodociągu a prawo do odliczenia podatku VAT

0 729

Gminie nie będzie przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dla wydatków ponoszonych w związku z realizacją inwestycji dotyczącej budowy wodociągu.

Stanowisko Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2015 roku nr IBPP3/4512-430/15/SR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która rozpoczęła inwestycję dotyczącą budowy wodociągu, przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej. Zgodnie z podpisaną umową o przyznanie pomocy finansowej w ramach powyższego działania podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego ww. inwestycji. Z chwilą odbioru protokołem robót budowlanych wodociąg zostanie przyjęty jako środek trwały do ksiąg rachunkowych Gminy i będzie jej własnością przez okres 5 lat, zgodnie z zapisami umowy, mówiącymi o 5 letnim okresie trwałości projektu.

Jednocześnie podpisana będzie umowa ze spółką wodociągową, w której Gmina jest jednym z udziałowców, gdzie nieodpłatnie przekazana zostanie w administrowanie sieć wodociągowa. Zgodnie z tą umową spółka z tytułu prowadzonej działalności będzie wykorzystywać wodociąg do świadczenia odpłatnych usług dostawy wody.

W okresie trwania projektu Gmina nie będzie prowadziła działalności opodatkowanej na przedmiotowej inwestycji. Po tym okresie przekaże wodociąg w formie aportu do spółki prawa handlowego, której jest udziałowcem. Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci wodociągu zostanie udokumentowane fakturą i wykazane w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym faktura zostanie wystawiona. Przekazanie wodociągu spółce będzie czynnością opodatkowaną dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z następu-jącymi pytaniami:

  • czy będzie przysługiwało jej prawo obniżenia w pełnej wysokości kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dla wydatków ponoszonych w związku z budową wodociągu,

  • jeżeli będzie przysługiwało jej prawo obniżenia w pełnej wysokości kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to czy będzie musiała dokonać korekty za okres 5 lat, w których wodociąg nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż nabycie towarów i usług służących do wybudowania wodociągu nie miało związku z działalnością gospodarczą, gdyż wytworzona infrastruktura na okres 5 lat po oddaniu do użytkowania zostanie przeznaczona do czynności pozostających poza zakresem VAT. Oznacza to, że w chwili nabycia towarów i usług w trakcie realizacji inwestycji, Gmina nie działała w charakterze podatnika VAT. Tym samym, już od momentu rozpoczęcia inwestycji, Gmina wyłączyła przedmiotową infrastrukturę całkowicie z systemu podatku od towarów i usług. W konsekwencji, dokonując zakupów towarów i usług związanych z tą inwestycją, nie spełnia przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym nie nabędzie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Za prawidłowością przyjętego rozwiązania przemawia sposób wykorzystania nieruchomości po jej oddaniu do użytkowania w ramach nieodpłatnego przekazania w administrowanie Spółce, czyli w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dla wydatków ponoszonych, w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji, bowiem planowana czynność przekazania przedmiotowej infrastruktury w formie aportu do spółki prawa handlowego w ramach pierwszego zasiedlenia będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

Zatem nie nastąpi zmiana przeznaczenia wodociągu. Ponieważ po wybudowaniu opisana infrastruktura będzie służyła najpierw czynnościom niepodlegającym opodatkowaniu - nieodpłatne przekazanie w administrowanie spółce wodociągowej - a następnie czynności zwolnionej od podatku - wniesienie aportem do ww. podmiotu.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10a, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 mara 2004 roku o podatku od towarów i usług.