Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

July 28, 2017

Cena nabycia samochodu zakupionego w systemie VAT-marża

0 1024

Cenę nabycia w systemie VAT-marża stanowi ceny samochodu wykazanej na fakturze oraz wartość opłat dodatkowych tj. opłata aukcyjna, opłata za przygotowanie i wydanie dokumentów dotyczących samochodu, opłata za przygotowanie samochodu do wydania oraz opłatę za transport zakupionego w ten sposób samochodu.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 28 czerwca 2017 roku nr 0113-KDIPT1-3.4012.126.2017.3.ALN

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: handel używanymi samochodami oraz wynajem i dzierżawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zarejestrowany dla potrzeb dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych. Samochody, które kupuje do dalszej odsprzedaży spełniają definicję towaru używanego, o którym mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług i w chwili odsprzedaży nadają się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie. Samochody te zakupuje Wnioskodawca na aukcjach internetowych firmy niemieckiej. Według wiedzy Wnioskodawcy firma jest wyłącznym właścicielem sprzedawanych samochodów. Po zakupie samochodu, Wnioskodawca otrzymuje od firmy dwie faktury, których wystawcą jest firma, na których wylicytowana wcześniej cena samochodu jest podzielona. Na pierwszej fakturze zawsze widnieją trzy pozycje: 1) towar-samochód (procedura marża) 2) usługa przygotowania dokumentów (procedura odwrotne obciążenie) i 3) usługa przygotowania samochodu do wydania (procedura odwrotne obciążenie). Na drugiej fakturze dodatkowo ujęta jest opłata aukcyjna (procedura odwrotne obciążenie). Suma wszystkich tych kwot stanowi wylicytowaną przez Wnioskodawcę cenę zakupu samochodu (aukcyjną) czyli suma wszystkich tych kwot stanowi wynagrodzenie dla dostawcy samochodu. Ponadto dodatkowo Wnioskodawca korzysta z usługi transportu zakupionego samochodu do Polski, realizowanego również przez firmę … i fakturowanego oddzielnie.

Czy przy obliczaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty należnego podatku od towarów i usług, w sytuacji opisanej powyżej przy zastosowaniu procedury opodatkowania marży, Wnioskodawca prawidłowo postępuje zaliczając do „kwoty nabycia”, oprócz ceny samochodu wykazanej na fakturze, również wartość opłat dodatkowych wykazanych w oddzielnych pozycjach tj. opłata aukcyjna, opłata za przygotowanie i wydanie dokumentów dotyczących samochodu, opłata za przygotowanie samochodu do wydania, a składających się na wylicytowaną cenę zakupu oraz opłatę za transport zakupionego w ten sposób samochodu?

Stanowisko Dyrektora

Przez kwotę sprzedaży rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7 (art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy).

Natomiast przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika (art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy).

Powyższe regulacje wskazują więc, że dla potrzeb zastosowania procedury „VAT marża”, przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru otrzymał od podatnika. Tak rozumiana cena towaru (kwota nabycia) obejmuje wszystkie koszty związane bezpośrednio z transakcją, jeżeli nabywca towaru (kupujący) ponosi ciężar tych opłat płacąc za nie dostawcy. Do kwoty nabycia, o której mowa wyżej, nie mogą zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone dostawcy towaru.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy należy stwierdzić, że Wnioskodawca określając podstawę opodatkowania (marżę) powinien wyliczyć różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia (zapłaconą przez Wnioskodawcę pierwotnemu sprzedawcy), pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług. Zatem ustalając wartość nabycia samochodu należy uwzględnić kwotę nabycia samochodu oraz koszty związane z transakcją zakupu samochodu, które Wnioskodawca (nabywca towaru - kupujący) zapłacił/ma zapłacić dostawcy samochodu, tj. opłatę aukcyjną, opłatę za przygotowanie i wydanie dokumentów dotyczących samochodu, opłatę za przygotowanie samochodu do wydania oraz opłatę za transport samochodu, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.