Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy mój kontrahent może płacić moje zadłużenie podatku VAT w ramach przeniesienia cesji wierzytelności?

ODPOWIEDŹ

Nie jest możliwa spłata zaległości podatkowych VAT przez osobę trzecią w ramach cesji wierzytelności. Jednakże w przypadku zaległości podatkowych fiskus w ramach administracyjnego postępowania egzekucyjnego może dochodzić od kontrahenta Podatnika wskazane przez niego wierzytelności.

UZASADNIENIE

Podatkiem zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne  na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Podatnikiem natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, polegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Kwestie procedur dotyczących min. zobowiązań podatkowych oraz postępowań podatkowych uregulowane zostały w ustawie Ordynacja podatkowa.     

Natomiast cesja wierzytelności inaczej zwana przelewem, polega na zmianie osoby uprawnionej do żądania wykonania zobowiązania w ramach zobowiązań cywilno-prawnych. Uregulowania dotyczące cesji wierzytelności zawarte są w ustawie Kodeks cywilny w art. od 509 do 516. Przepisy te określają zasady przeniesienia wierzytelności i skutkują tym, że w ramach każdego zobowiązania jedna ze stron ma prawo żądać spełnienia jakiegoś świadczenia, a druga ma obowiązek to żądanie spełnić. Strona uprawniona to wierzyciel, a jej prawo to wierzytelność. Strona zobowiązana to dłużnik, a jej obowiązek to dług.

W omawianym przykładzie organ podatkowy w ramach cesji musiałby żądać wykonania zobowiązań VAT Podatnika od kontrahenta Podatnika. Należy dodać, iż Ordynacja podatkowa w ramach zobowiązań podatkowych m.in. VAT nie przewiduje instytucji cesji wierzytelności. Jednakże, osoby trzecie występują w sytuacji odpowiedzialności solidarnej, następców prawnych oraz podmiotów przekształconych, a także w przypadkach odpowiedzialności podatkowych osób trzecich.

Niemniej jednak istnieje możliwość dochodzenia przez naczelnika urzędu skarbowego wierzytelności Podatnika od jego partnera gospodarczego, ale tylko w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym, czyli musi być prowadzone postępowanie egzekucyjne wobec majątku Podatnika, aby można było egzekwować wierzytelności od dłużnika Podatnika.

Małgorzata Pereczkowska