Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 11, 2015

Cyfryzacja i modernizacja sprzętu kinowego a VAT

0 1049

Instytucja będzie miała prawo do odzyskania podatku VAT w związku z cyfryzacją i modernizacją aparatury projekcyjnej, ponieważ zakupiony sprzęt oraz usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 lipca 2015 roku nr IPTPP1/4512-319/15-4/IG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Samorządowa Instytucja Kultury, czynny podatnik podatku VAT, która zamierza pozyskać środki na dofinansowanie projektów. Przedmiotem projektu będzie modernizacja aparatury projekcyjnej, tj. wymiana aparatury kinowej analogowej na cyfrową, w tym: ekran, głośniki, okno projekcyjne, monitor kontrolny, cyfrowy procesor dźwięku. W projekcie dotyczącym modernizacji - 70% kosztów zostanie pokryte ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, natomiast w projekcie dotyczącym cyfryzacji - PISF pokryje 50% kosztów. Pozostała część kosztów zostanie sfinansowana dotacją celową na zadania inwestycyjne przyznaną ze środków Gminy oraz wkładem własnym. Jednocześnie Instytucja podkreśliła, iż podatek VAT nie stanowi wydatku kwalifikowalnego.

Budynek kina, którego dotyczy cyfryzacja i modernizacja sprzętu kinowego, został na mocy umowy pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną a Instytucją oddany w najem do dnia 28 lutego 2025 roku. Budynek nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i nie podlega amortyzacji. Ponadto umowa najmu budynku zawiera zapis, iż „Ewentualne planowane przez Najemcę adaptacje budowlane czy przebudowa pomieszczeń muszą być każdorazowo uzgadnianie z wynajmującym i wymagają jego pisemnej zgody.”

Inwestycja będzie służyła zaspokajaniu i rozwijaniu potrzeb kulturalnych mieszkańców. Zakupione w ramach projektów towary i usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tj. wyświetlania filmów. Faktury VAT dokumentujące wydatki poniesione w ramach projektów wystawiane będą na Instytucję. Ponadto w projekcie nie planowano jednak modernizacji budynku, a jedynie modernizację aparatury kinowej. Elementy osprzętu kinotechnicznego zakupione w ramach projektu będą mogły być demontowane, nie będą trwale związane z obiektem.

W związku z powyższym opisem Instytucja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma możliwość odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowych projektów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązujących przepisów, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do czynności opodatkowanych oraz obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego może dokonać podatnik który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia będą spełnione, gdyż jak wskazała Instytucja, zakupiony sprzęt oraz usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT tj. do wyświetlania filmów oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zatem, Instytucja będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizowanym projektem, pod warunkiem niezaistnienia okoliczności ograniczających to prawo, określonych w art. 88 ww. ustawy.

Tym samym, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, w okresie rozliczeniowym będzie wyższa od kwoty podatku należnego, Instytucja będzie miała prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy, na zasadach określonych w art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.