Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

August 7, 2014

Częściowa zmiana przeznaczenia nieruchomości a prawo do odliczenia podatku VAT

0 928

Gminie, która na etapie realizacji inwestycji wyłączyła infrastrukturę drogową poza regulacje objęte przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, nie ma prawa do korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług służących do jej wybudowania przy późniejszym włączeniu jej do działalności gospodarczej oraz przeznaczenia do czynności opodatkowanych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04 lipca 2014 nr IBPP3/443-408/14/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, która w okresie od 2011 roku do 31 marca 2014 roku realizowała inwestycję, w wyniku której powstały: droga wojewódzka, droga dojazdowa, parkingi wraz z drogami manewrowymi, zatoki autobusowe, chodniki, pas zieleni (trawniki), oświetlenie uliczne, kanalizacja opadowa, sanitarna oraz gazowa, przepusty oraz został wyremontowany przejazd kolejowy oraz skrzyżowanie. W związku z tym Gmina zawarła umowę z Województwem dotyczącą przyznania pomocy finansowej w postaci dotacji celowej z przeznaczeniem na przygotowanie zadania inwestycyjnego. We wniosku aplikacyjnym projektu zostało złożone oświadczenie dotyczące kwalifikowalności podatku VAT, w którym Gmina oświadczyła, że usługi zakupione w celu realizacji zadania nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług a podatek VAT w całości był kosztem kwalifikowanym.

Gmina obecnie nie pobiera żadnych opłat związanych z reklamą, czy też opłatą za korzystanie z przystanków na podstawie umów. Po zakończeniu inwestycji, zamierza zagospodarować pas zieleni wzdłuż obwodnicy do wydzierżawienia gruntu na umieszczenie tablic reklamowych przez okolicznych przedsiębiorców, pobierając określony czynsz dzierżawny uzależniony od wielkości reklamy. Sprzedaż ta byłaby udokumentowana fakturą VAT z 23% podatkiem VAT. Ponadto Gmina zamierza zawrzeć umowy cywilnoprawne z przewoźnikami prywatnymi na korzystanie z przystanków komunikacyjnych.

Wątpliwości Gminy dotyczą uznania, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji , według udziału procentowego, w jakim przedmiotowa nieruchomość będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności stwierdził, iż Gmina realizując inwestycję wykonywała zadania własne Gminy dotyczące zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Intencją Gminy było więc wykorzystanie wytworzonej infrastruktury drogowej, w tym zatok autobusowych i pasa zieleni, do zadań publicznych mających na celu korzyść ogółu, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym. Zatem, budując infrastrukturę drogową i dokonując zakupów towarów i usług związanych z tą inwestycją, Gmina nie występowała w charakterze podatnika, a poniesione w związku z tą budową wydatki nie były związane z wykonywaniem przez Gminę działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Oznacza to, że w chwili nabycia towarów i usług w trakcie realizacji inwestycji, Gmina nie działała w charakterze podatnika VAT. Późniejsza zmiana przeznaczenia, tj. dzierżawa pasa zieleni na umieszczanie tablic reklamowych oraz odpłatne korzystanie z przystanków komunikacyjnych, nie spowoduje powstania prawa do odliczenia VAT, gdyż prawo takie powstaje w momencie, gdy podatek, który podlega odliczeniu, staje się wymagalny.

Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż planowana czynność dzierżawy pasa zieleni na umieszczanie tablic reklamowych oraz odpłatnego korzystania z przystanków komunikacyjnych będzie czynnością wykonywaną przez Gminę w ramach jej działalności gospodarczej i wówczas Gmina dla tej czynności uzyska przymiot podatnika podatku VAT. Jednakże nawet późniejsze wykorzystanie ww. elementów infrastruktury drogowej do czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, dla której Gmina będzie posiadać status podatnika VAT, nie oznacza, że w momencie zakupów towarów i usług dla potrzeb realizacji inwestycji, Gmina nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Również przepisy art. 91 ww. ustawy, regulujące kwestie korekt podatku naliczonego, nie przyznają prawa do odliczenia, ani nie zmienią podatku naliczonego związanego pierwotnie z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu w podatek podlegający odliczeniu.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż w związku z planowanym zagospodarowaniem pasa zieleni (trawników) wzdłuż obwodnicy do wydzierżawienia gruntu na umieszczenie tablic reklamowych przez okolicznych przedsiębiorców oraz zawarciem umów cywilnoprawnych z Przewoźnikami Prywatnymi na korzystanie z przystanków komunikacyjnych, Gminie nie będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki inwestycyjne, według udziału procentowego stosownie do art. 86 ust. 7b ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 2, art. 86 ust. 7b, art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 167 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.