Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

January 1, 2014

Czy biuro rachunkowe może korzystać ze zwolnienia od VAT

0 842

Prowadzę biuro rachunkowe, posiadam ze swoimi klientami umowy na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i ewidencji VAT oraz pełnomocnictwo do sporządzania, podpisywania i składania w imieniu podatnika deklaracji VAT-7. W ramach umowy prowadzę w/w ewidencję, dokonuję zapisów, kwalifikuję dokumenty, na podstawie ewidencji sporządzam deklarację VAT, podpisuję i składam w Urzędzie Skarbowym. Na koniec roku sporządzam rozliczenia roczne z tytułu działalności i innych źródeł jeżeli występują. Dokonuję rozliczeń rocznych dla osób, z którymi nie posiadam umowy. Oprócz rozliczeń podatkowych dla swoich klientów, sporządzam deklaracje rozliczeniowe ZUS i przesyłam w formie elektronicznej, prowadzę też kadry i płace. W mojej obecności odbywają się kontrole urzędowe i udzielam wyjaśnień. Roczny obrót nie przekracza 150 000 zł. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z VAT od 2014 roku?

ODPOWIEDŹ

Tak, ma Pani prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług pod warunkiem jednak, że oprócz wymienionych w pytaniu czynności nie świadczy Pani usług prawniczych ani usług doradztwa podatkowego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.113 ust.1 i ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych VAT jest zwolniona od podatku, jeżeli przewidywana jej wartość nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Niektórzy przedsiębiorcy nie mają wyboru i muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT. Zgodnie bowiem z art.113 ust.13 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

- energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),

- wyrobów tytoniowych,

- samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

d) terenów budowlanych,

e) nowych środków transportu;

2) świadczących usługi:

a) prawnicze,

b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

c) jubilerskie;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie odwołują się do klasyfikacji statystycznej w celu identyfikacji usług doradztwa. Dlatego też bardzo ważny jest szczegółowy i precyzyjny opis usług, które Pani wykonuje. Wskazała Pani, że prowadzi Pani ewidencje VAT, dokonuje zapisów, kwalifikuje dokumenty, na podstawie ewidencji sporządza deklarację VAT, podpisuje i składa w Urzędzie Skarbowym, na koniec roku sporządza rozliczenia roczne z tytułu działalności i innych źródeł jeżeli występują, dokonuje rozliczeń rocznych dla osób, z którymi nie posiada umowy, sporządza deklaracje rozliczeniowe ZUS i przesyła w formie elektronicznej, prowadzi też kadry i płace, a w Pani obecności odbywają się kontrole urzędowe i udziela Pani wyjaśnień. Nie wymieniła Pani usług w zakresie doradztwa. Z opisu wynika, że świadczy Pani usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych. Nie wskazała Pani grupowania PKWiU, natomiast usługi rachunkowo-księgowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU: 69.20.2. Doradztwo podatkowe zostało natomiast sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 69.20.3.

W tym miejscu chcielibyśmy zaznaczyć, że ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje szereg usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN pod pojęciem „doradca” należy rozumieć „ten, kto udziela porad”, a „doradzać” oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Zgodnie z Małym Słownikiem Języka Polskiego PWN, Warszawa 1994, „doradzać” znaczy udzielać porady, podać, wskazać sposób postępowania w takiej sprawie. Doradztwo jest zatem udzieleniem fachowych zaleceń, porad, zwłaszcza ekonomicznych. Jednym z rodzajów doradztwa jest doradztwo podatkowe.

Zgodnie z art.2 ust.1 ustawy z 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym, czynności doradztwa podatkowego obejmują:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;

  2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

  3. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;

  4. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

Z kolei art.2 ust.2 ustawy o doradztwie podatkowym stanowi, iż zawodowe wykonywanie czynności doradztwa podatkowego zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy, a podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności są osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych, adwokaci i radcowie prawni oraz biegli rewidenci, z wyłączeniem czynności, o których mowa w art.2 ust.1 pkt 4 (art.3 ustawy o doradztwie podatkowym).

Natomiast zasady wykonywania czynności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych określa ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości. Zgodnie z art.76a ust.1 ustawy o rachunkowości, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w art.4 ust.3 pkt 2-6. W myśl ust.2 ww. art.76a ustawy o rachunkowości, przedsiębiorcy, wykonujący działalność, o której mowa w ust.1, są również uprawnieni do wykonywania działalności, obejmującej:

  1. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

  2. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,

- w zakresie określonym odrębnymi przepisami.

Działalność, o której mowa w ust.1 i 2, mogą wykonywać:

  1. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

  2. pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (art.76a ust.3 ustawy o rachunkowości).

Zgodnie z przepisem art.76a ust.4 ustawy o rachunkowości, uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są, z zastrzeżeniem ust.6, osoby posiadające certyfikat księgowy, osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych.

Mając na uwadze wskazane przepisy, o wyłączeniu ze zwolnienia podmiotowego decyduje kwalifikacja, bądź istota wykonywanych czynności. Biorąc po uwagę przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, że w sytuacji świadczenia jedynie usług księgowych (przy założeniu, że nie są to usługi w zakresie doradztwa), przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług uregulowanego przepisami art.113 ust.1 ustawy o VAT.

A zatem jeśli świadczy Pani wyłącznie opisane w pytaniu usługi rachunkowo księgowe obejmujące prowadzenie ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych bez świadczenia usług doradztwa podatkowego (np. udzielania porad i opinii podatkowych), ma Pani prawo korzystać ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług. Prosimy pamiętać, że korzystanie ze zwolnienia będzie możliwe do czasu, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty określonej w powyższym przepisie.

Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 marca 2013 roku, nr IPPP2/443-40/13-4/KG.

PAMIĘTAJ: Wybierając zwolnienie od podatku od towarów i usług nie można korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego. Podatek zapłacony w momencie zakupów nie jest u przedsiębiorcy zwolnionego od VAT podatkiem naliczonym, który można odzyskać z urzędu skarbowego poprzez rozliczenie go w deklaracji VAT-7.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy